Ще до минулого четверга Плутон вважали дев"ятою планетою Сонячної системи — найменшою, найстаршою і найбільш віддаленою від Сонця. Але минулого тижня 2700 астрономів із 75 країн світу, які зустрілися на конференції у Празі, дали Плутону новий статус — карликової планети. Тепер у Сонячній системі залишилося вісім справжніх планет.
Плутон 1930-го відкрив американський астроном Клайд Томбо, якому тоді було 24 роки. В обсерваторії Ловелла в Аризоні цілеспрямовано шукав дев"яту планету. Томбо фотографував небо. Одні й ті ж ділянки знімав кожні два тижні. Звіряючи фотографії, знайшов на них Плутон.
Назву нової планети затвердили 1 травня 1930 року. А обрала її 11-річна дівчинка Венеція Берні з британського міста Оксфорд. За сніданком її дід прочитав у газеті, що вчені відкрили нову планету і запитав онуку, як би вона її назвала. Дівчинка захоплювалася римською міфологією і відповіла, що раз планета така далека і холодна, її слід назвати на честь бога підземного царства Плутона.
Дід працював у бібліотеці Оксфордського університету. Він передав пропозицію своєму знайомому професорові, а той переслав її колегам у США. Ті підтримали назву майже одноголосно.
Про те, чи слід вважати Плутон планетою, учені бурхливо сперечалися від 2003 року. Тоді в Сонячній системі виявили космічний об"єкт, більший за Плутон. Його назвали 2003 UB313 і кваліфікували як карликову планету.
Багато астрономів, які були на зустрічі у Празі, критикували прийняте рішення. Професор Оуен Ґінґеріч із університету в Гарварді скаржиться, що голосували в останній день конференції. Більшість учених уже виїхали. Сам він у четвер теж був у США.
Плутон розташований за 5,9 млрд км від Сонця і має 2360 км в діаметрі. Рік на Плутоні триває 248 земних років.
Коментарі