В Ірані розпочався суд над учасниками опозиційних протестів, які тривають у країні другий місяць.
Обвинувачених більше сотні. Судять їх у будівлі в Тегерані. Вони сидять разом у м"яких кріслах у великій актовій залі. Одягнені однаково — у сірі тюремні уніформи. Правоохоронці перебувають поміж підсудними.
Серед обвинувачених в організації масових протестів — учителька іноземної мови 24-річна Клотільда Рейс із Франції. Її судять за шпигунство.
Клотільда приїхала до Ірану п"ять місяців тому. Викладала французьку мову в університеті південноіранського міста Ісфахан. 1 липня мала вилетіти додому до Парижа. Її заарештували в аеропорту.
На суді Клотільду звинуватили в тому, що вона фотографувала акції протесту на мобільний телефон і висилала знімки зі своєї інтернет-скриньки до Франції. Такі дії, за словами суддів, свідчать про її участь в антиурядовій діяльності та шпигунстві проти Ірану. Француженка визнала свою провину. На засіданні просила пробачення й помилування. За шпигунство в Ірані передбачається довгострокове ув"язнення або смертна кара.
У такому ж злочині звинуватили двох громадян Ірану: співробітницю французького посольства Назак Афшар та працівника посольства Великої Британії Хосейна Рассама. Їхні дії — відвідання демонстрацій, зустрічі з представниками опозиційних партій та написання звітів до посольств — визнали ворожими.
Лідери ЄС вимагають звільнення ув"язнених. Кажуть, співробітники посольств виконували свої прямі обов"язки. Наразі обговорюють можливість закриття всіх європейських диппредставництв у Тегерані.
На другий день після початку судового процесу провладні тегеранські газети вийшли із заголовками на перших сторінках: "Протестами керували в посольстві Великої Британії". Окрім посольств, Тегеран звинувачує в організації масових протестів британську раду, неурядовий британський освітній центр і соціальні інтернет-мережі ""Твіттер"" та ""Фейсбук"".
12 червня в Ірані обирали президента. Основними кандидатами на пост були чинний лідер 52-річний Махмуд Ахмадінежад та колишній прем"єр 67-річний Мір Хосейн Мусаві. Переможцем оголосили Ахмадінежада. Опозиція заявила: результати сфальсифіковано. У країні розпочалися масові мітинги. Учасники критикували жорстку міжнародну політику чинної влади, яка призвела до економічної ізоляції Ірану. У сутичках із поліцією загинули понад 30 людей, здебільшого молодь. 5 серпня Махмуд Ахмадінежад прийняв президентську присягу й пообіцяв покарати організаторів протестів.
Коментарі