— У середу на площі Тахрір у Каїрі зібралися мільйони людей з усього Єгипту, — каже Наджар Ахмад. — Вимагають відставки президента Хосні Мубарака. Він виступив по телевізору. Обіцяв не балотуватися на наступних виборах у листопаді. До того часу хоче залишитися, щоб навести лад у розбитій країні. Ця промова лише роздратувала. Люди кричать: "Гру закінчено! Забирайся!".
В Єгипті з 25 січня тривають масові акції протесту. 1 лютого на площу вийшли мільйони мітингувальників. Наступного дня 3 тис. прихильників Мубарака зібралися розігнати опозиційний мітинг. Озброєні кийками, верхи на верблюдах нападали на учасників протесту, кидалися камінням. Під час стрілянини в ніч на четвер загинули щонайменше три людини, важкі травми отримали понад 800. За дев'ять днів протестів у сутичках загинули близько 300 демонстрантів.
— Прихильників у Мубарака немає, — каже єгиптянин Бегад Хіндам. — За нього вийшли битися головорізи, яких повипускав із тюрми. Підкупив неосвічену бідноту. За гроші бити опозиціонерів виходять цілими родинами. Вони не розуміють, що починають громадянську війну.
"Мубараківці" скандували: "Було 30 років стабільності, тепер дев'ять днів анархії". Захопили кілька будинків. Із вікон кидали саморобні вибухівки, арматуру та каміння.
Національний перевізник "Іджіпт ейр" скасував 75% рейсів через брак пілотів і комендантські години. Персоналу в аеропорту майже немає.
— У південній частині Каїра, де я живу, розташовані елітні райони, — каже Бегад Хіндам. — Сюди перед демонстраціями на відпочинок поприїжджали багато британців та американців. Частина з них лишилися і ходять на мітинги з єгиптянами. Жінки приносять на площу воду та каву. У Каїрі краще працює охорона. Друг із Хургади розповідав, що там у перші дні мітингів розікрали всю їжу з кухонь. Повноцінно працюють лише кілька готелів. Та й там немає ні фруктів, ні овочів. Туристи самі охороняють речі.
У Єгипті перебувають до 7 тис. туристів з України.
Киянин 29-річний Олександр кілька років працює в Італії. У відпустку на два тижні поїхав до Єгипту. Він досі там.
— Відпочиваю в Шарм-аль-Шейху, — розповідає через скайп. — Тут спокійно. Територію охороняють, демонстрації сюди не доходять. Але у великі міста їздити небезпечно. Був у Каїрі. На окраїні малолітки громили пляшками все, що бачили — магазини, ятки. Гід наказав водієві автобуса розвертатися.
Тільки по телевізору сказали про заворушення, іноземці одразу почали пакувати речі. Казали: "Нам не треба ні грошей, ні відпочинку. Життя дорожче". Із наших і росіян поїхали тільки ті, хто був із дітьми.
Коментарі