17 лютого у Косові відзначили першу річницю незалежності від Сербії. На святкування витратили 150 тис. євро (1,5 млн грн). Гроші надала ООН. У бюджеті країни коштів не знайшлося.
90% жінок і 70% чоловіків у Косові не мають роботи. Через багаторічну економічну кризу молодь виїжджає за кордон.
— Щоразу, як приїжджаю додому, у мене розривається серце, — каже албанець Кіпрім Хамзай. Він виїхав із Косова кілька років тому. Працює футбольним тренером у Бельгії. — У країні скрізь бідність. У людей немає ані струму, ані каналізації.
До Косова Хамзай повернувся заради річниці незалежності. Попри економічну кризу, люди на вулицях святкували. У столиці Косова Приштині усюди майоріли червоні албанські та блакитні косівські державні прапори. У центрі міста відбувся мітинг за участі президента Фатміра Сейдіу та прем"єр-міністра Хашима Тачі. На центральних вулицях виступали місцеві зірки. Увечері почався феєрверк.
За порядком слідкував міжнародний миротворчий контингент, зокрема 180 українців. Конфлікти між сербами й албанцями не вщухали і в святковий день. Проблеми виникали переважно у місті Мітровіца, де мешкає найбільша сербська громада Косова.
— По вікнах мого будинку стріляли, — каже албанець Адем Мріпа. — У тій кімнаті спали мої діти, але обійшлося. Кілька тижнів тому до будинку прийшов натовп сербів, хотіли спалити його. Кажуть, що ми, албанці, самі провокуємо їх. Сьогодні ми з друзями не будемо спати, пильнуватимемо район.
У Косові живе 2 млн людей. Сербів серед них 100 тис. Вони відмовляються виїжджати з країни. Вимагають визнати Мітровіцу автономним краєм.
— Сьогодні свято у тих, хто порушує закон, самопроголошує незалежність і має нахабність кричати про це на весь світ, — каже 44-річний серб Бранко.
Незалежність Косово визнали більшість країн Євросоюзу, США та Японія. Відокремлення Косова від Сербії не визнають Китай, Іспанія та Росія. Україна досі не визначилася зі своєю позицією.
Коментарі