67-річний Маркос Кіпріайну, комісар Європейського Союзу з питань охорони здоров"я, раніше викурював три пачки цигарок щодня. Тепер він закликає заборонити паління у громадських закладах у всіх 27 країнах-членах ЄС.
Свою пропозицію Кіпріайну озвучив після того, як таку заборону запровадили у Франції. Єврокомісар повідомив, що, за результатами опитувань, 80% європейців підтримують цю ідею. Її можуть втілити в життя уже через два роки.
У Франції не можна курити в громадських місцях уже тиждень. Насамперед правило поширюється на аеропорти, залізничні станції, лікарні, школи, магазини, офіси, приватні бари та ресторани. Порушники платитимуть 68 євро штрафу.
Боротьба з курінням у цій країні триває вже кілька років. Тут заборонена реклама тютюнової продукції. А виробники цигарок платять значно більші податки, ніж представники інших видів бізнесу. Через заборону, щоправда, процвітає чорний ринок. Часто можна знайти цигарки, привезені навіть з України.
Хоча більшість французів підтримують новий закон, його противники скаржаться на обмеження своїх свобод. Мовляв, держава не має права поводитися з громадянами як із дітьми і забороняти робити те, що їм хочеться, навіть у їхніх власних закладах. Окрім того, побороти наслідки пасивного куріння влада все одно не зможе. Ніхто не контролюватиме, наприклад, чи курять батьки вдома в присутності дітей.
За останні два роки палити на робочих місцях, у барах та ресторанах заборонили вже п"ять країн-членів ЄС. Окрім Франції, це зробили Швеція, Ірландія, Іспанія та Італія. Опитування жителів цих країн показали, що більшість із них, включаючи активних курців, підтримують заборону. З літа наступного року відповідний закон вступить у силу й у Великій Британії.
Незважаючи на нові правила та штрафи, у деяких країнах курців не поменшало, як обіцяла влада. В Італії, наприклад, 2006-го виробники цигарок продали на мільйон тонн своєї продукції більше, ніж за рік до того.
Коментарі