У вівторок члени терористичного угруповання "Ісламська держава Іраку та Леванту", що є підрозділом "Аль-Каїди", захопили Мосул — друге за величиною місто Іраку. Військові та посадовці тікають із населеного пункту. У Курдистані та Сирії звели табори для біженців. Чотири дні тривали бої армії з бойовиками.
Терористи захоплюють склади зі зброєю, палять будівлі та випускають на волю в'язнів. На поліцейських відділках та штаб-квартирі уряду вивісили чорні знамена — символи ісламістів. Захопили 48 заручників. Крім Мосула, контролюють провінцію Ніневія на півночі Іраку.
Губернатор провінції 56-річний Атіл аль-Нуджаїфі закликав місцевих чоловіків відбиватися від терористів самотужки та допомагати армії. Прем'єр-міністр Іраку 63-річний Нурі аль-Малікі попросив парламент ввести у країні надзвичайний стан. Триватиме 30 днів із забороною масових зібрань, введенням цензури у ЗМІ та комендантською годиною.
— Те, що сталося — це катастрофа, — каже спікер парламенту Осама аль-Нуджаїфі. — Присутність терористів у провінції загрожує не лише безпеці Іраку, а й усьому Близькому Сходу.
Через Мосул та Ніневію пролягає основний маршрут експорту іракської нафти.
У січні цього року терористи захопили Фаллуджу — місто в центрі країни. Армія не змогла відбити його.
— Ситуація в місті хаотична, ніхто не може нам допомогти, — каже Умм Каран з уряду. Через страх приховує справжнє ім'я. — Ми перелякані. У Мосулі не залишилося ані поліції, ані армії.
Кількість терористичних нападів ісламістів зросла після того, як три роки тому країну залишили американські війська. Члени "Ісламістської держави" виступають представниками громади сунітів та ворогами шиїтського уряду прем'єра Нурі аль-Малікі. Ісламісти хочуть відвоювати анклав на заході Іраку та на сході Сирії.
У травні бойовики вбили 800 людей, зокрема 603 цивільних. Торік від нападів ісламістів загинули близько 9 тис. осіб.
Коментарі