— Це катастрофа. Минає вже четвертий рік окупації, а стін у місті стає все більше, — скаржиться Аднан Дулаймі з Багдада.
Він, як і більшість його сусідів, незадоволений новою спробою американських військ зупинити щоденні вбивства в іракській столиці. Уже два тижні солдати вночі будують стіну, яка відділить один район від решти міста.
У Адамії, що в центрі Багдада, живуть переважно суніти. Вони мало не щодня зазнають терористичних нападів шиїтів.
Тому американські військові вирішили оточити всю Адамію стіною з бетонних плит заввишки 4 м і завдовжки 5 км. Потрапити в інші райони міста можна буде через кілька пропускних пунктів.
Жителі обурені. Вони переконані, що стіна ще більше розділить ворогуюче населення міста. Зупинити будівництво закликав і прем"єр-міністр країни Нурі Малікі.
Щодня у людних місцях Багдада підривають автомобілі. Минулої середи у чотирьох терактах за день загинули понад 200 людей. Вибухи почастішали після того, як торік у лютому підірвали храм шиїтів у місті Самарра.
Стосунки між сунітами і шиїтами були напруженими ще до вторгнення американців.
Обидві групи по-різному трактують певні питання з Корану. Однак в основі їхнього протистояння все ж не релігія, а політика. Як одні, так і інші намагаються захопити владу в країні.
У всьому світі суніти становлять 90% мусульман. У більшості країн Сходу вони традиційно були при владі та керували силовими структурами. Шиїтів називали несправжніми мусульманами, єретиками. Ті не мали доступу до вищих державних посад.
— Шиїти традиційно вважають себе пригнобленими, — говорить Хашем Кудхір, професор сучасної історії ісламу в одному зі столичних університетів Іраку. — А сунітів називають гнобителями.
За правління Саддама Хусейна іракським шиїтам теж жилося не солодко. Проте тоді, незважаючи на історичний досвід і політичну нерівність, представники обох груп уживалися між собою: мали ділові стосунки, одружувалися. Запитувати про релігійні переконання вважалося недоречним.
Після падіння режиму Саддама в Іраку 2005 року пройшли парламентські вибори, на яких уперше опинилися при владі шиїти. Вони почали масово поповнювати ряди військових і поліцейських. Почалися сутички і вбивства. А останньою краплею стала страта Саддама Хусейна. Його повісили в день одного з найбільших свят сунітів.
— Таким чином вони нам сказали: "Тепер ми при владі, а ви настільки слабкі, що навіть ваші святі дні для нас не мають жодного значення", — твердить іракський аналітик Кадхім аль-Мукхдаді.
Зведення стіни навколо Адамії планують закінчити до кінця місяця. На черзі — інші райони, де найчастіше відбуваються теракти.
Коментарі