Особисті речі таємних агентів показують із 9 вересня у Варшавському музеї техніки. Тут представлено зо 200 експонатів.
— У першій частині виставили справжні речі шпигунів із СРСР, Болгарії, Польщі, США, — розповідає директор музею Пьотр Заржицький. — Є мікрокамери, що їх фіксують на бюстгальтерах та окулярах. Персні з контейнерами для отрути, капелюхи з вістрям, черевики з ножами. Показуємо парасолю, якою вчинили замах на Георгія Маркова 1978-го.
Марков був болгарським генералом-перебіжчиком, який жив у британській столиці. Його застрелив агент болгарської спецслужби Франческо Джулліно із рушниці-парасольки, що уражала крихітними отруйними кулями. Генерал помер за три дні начебто від серцевої недостатності. Після його смерті в Парижі скоїли схожий замах — дробинкою із рицином вистрілили в редактора болгарського державного радіо Володимира Костова. Завдяки товстому шерстяному светру отрута не потрапила глибоко в шкіру, і чоловік вижив. Після повалення режиму Живкова 1989-го в будівлі міністерства внутрішніх справ знайшли запас заряджених парасольок. За мотивами цих історій французи зняли комедію "Укол парасолькою" із П"єром Рішаром. Ця стрічка стала лідером радянського прокату 1981-го.
Шпигунські пристрої привезли з німецького музею техніки приватного колекціонера Генріха Паєрса та з вашингтонського музею шпигунства.
— Поляки попросили губну помаду-пістолет, срібний хрестик-ніж, валізу з карабіном усередині й моделі стоп для залишання фальшивих слідів, — говорить історик Томас Богардт, 52 роки. — Помаду-пістолет із єдиним патроном завіз до Америки радянський військовий. Її вилучили в російської агентки КДБ у 1960-х. Пістолет, який стріляє ціанистим калієм, почали застосовувати з 1940-го. 1959-го в Мюнхені засланий КДБ шпигун Богдан Сташинський пістолетом, який розпилював ціанід, убив керівника ОУН Степана Бандеру. За два роки львів"янин Сташинський втік до Західного Берліна і здався місцевій поліції.
Ампули з ціанистим калієм у період холодної війни замінили на персні з отрутою. Її підсипали у напої й у такий спосіб труїли перебіжчиків. Жінки-агентки проводили спецоперації "поцілунок смерті". Зваблювали жертву, а під час поцілунку в роті роздавлювали ампулу з ціанідом. Обоє помирали. Терористки діяли за ідею або за матеріальну винагороду, яку отримувала сім"я.
Другу частину виставки присвячено агентові 007 із кіносаги про Джеймса Бонда.
— Ми зібрали речі, меблі з декорацій, автомобілі зі стрічок, у яких актори Пірс Броснан та Роджер Мур грали шпигунів, — каже Пьотр Заржицький. — На виставці є авто "Астон Мартін" 1966-го, в якому Роджер Мур тікав від переслідувачів у фільмі "Живи і дай померти". Усі речі агента 007 належать німецькому колекціонерові Зіґфріду Теше.
Виставка триватиме до кінця листопада. Вхід 10 злотих.
Новітній безпілотний іграшковий вертоліт Draganfly X6 оснащено двома пропелерами і шістьма моторчиками. Він може сягати швидкості 29 км/год. і швидко міняти напрямок руху. Має цифровик або відеокамеру, може знімати з повітря. Коштує від $2 тис.
Повітряний змій із убудованою камерою веде спостереження за об"єктом із висоти 25 м. Коштує від $100.
У окулярах-відеокамері є камера на 1,3 мегапікселя. Кнопки управління — на дужках окулярів. Завдяки вишуканому дизайну окуляри можуть носити і чоловіки, і жінки. Запис ведеться 5 год. Ціна — $390.
Прослуховувач GSM W-800 рекомендують батькам, які залишають своїх дітей із нянями. Пристрій працює 24 год. Прослуховувати записи можна в "живому" режимі з будь-якої точки світу, використовуючи стаціонарний, мобільний телефони або комп"ютер, під"єднаний до Інтернету. Ловить звуки на відстані 12 м. Коштує $160.
Шевальє д"Еон півжиття вдавав жінку
Слово "шпигун" замінювали на терміни "інформатор", "провокатор", "агент". У середньовічному Китаї були "шпигуни життя" і "шпигуни смерті". Перший переходив на територію супротивника, збирав інформацію й повертався. Другий убивав ворога і гинув сам.
Француз шевальє д"Еон — перший агент-чоловік, який півжиття вдавав жінку. Був засланий до двору російського царя, щоб розладнати російсько-австрійський альянс. Став улюбленою фрейліною цариці Єлизавети, навчав її гарних манер. Після смерті імператриці викрав заповіт її батька Петра І й повернувся до Франції.
Коментарі