Російські контррозвідники впіймали в Москві секретаря посольства США. Раян Крістофер Фоґл мав із собою шпигунське знаряддя та великі гроші. На думку росіян, він — агент Центрального розвідувального управління. Чоловіка, що має дипломатичну недоторканність, передали посольству й оголосили нев'їзним до Росії.
Фоґла затримали у понеділок увечері неподалік Воронцовського парку на південному заході міста. Там нібито мав зустрітися зі співробітником російських спецслужб, якого хотів завербувати. Той працює у сфері боротьби з тероризмом на Кавказі. На фотографіях, зроблених російською Федеральною службою безпеки, Фоґл лежить обличчям до землі. Руки скручені за спиною, їх тримає чоловік у шортах та зеленій футболці. Американець одягнений у картату сорочку, темні джинси й бейсболку. На ньому також світла перука, з-під якої виглядає справжнє темне волосся.
На інших знімках та відео дипломат — у кабінеті в будівлі ФСБ. Поряд на столі розклали вилучене в нього: дві перуки, світла і темна, кілька пар сонцезахисних окулярів, газовий балончик, складаний ніж, компас і атлас Москви, ліхтарик, дешевий мобільний телефон та кілька невикористаних сім-карток російських операторів, а також папери та перепустка в посольство США. Найбільш технологічний пристрій — спеціальний конверт для захисту безконтактних карт і чипів від несанкціонованого зчитування. Крім цього, на фото видно пачку банкнот по 500 євро.
Доказом шпигунської діяльності став один із документів — лист-інструкція для вербованого. "Дорогий друже, це аванс від того, хто має дуже добре враження про ваш професіоналізм і хто високо оцінив би співробітництво з вами у майбутньому", — йдеться там російською. Обіцяють $100 тис., якщо росіянин погодиться зустрітися з авторами листа, й мільйон — за тривалу співпрацю. Для зв'язку радять завести електронну поштову скриньку, купити новий ноутбук і виходити в інтернет лише з точок безкоштовного бездротового доступу в громадських місцях.
— У той час як президенти наших країн підтвердили готовність до розширення взаємодії у боротьбі з міжнародним тероризмом, зокрема і по лінії спецслужб, такі провокаційні дії в дусі холодної війни не сприяють зміцненню взаємної довіри, — заявили у міністерстві закордонних справ Росії.
Деякі експерти припускають, що все було не зовсім так, як розповідають у ФСБ.
— Я сумніваюся, що чудово тренований оперативник ЦРУ ходив би Москвою у такій неякісній перуці. Це непрофесійно. Видається, ніби все підлаштували, — говорить колишній контррозвідник ФБР Ерік О'Ніл.
На його думку, перуку та інші речі могли підкинути, аби здійняти у пресі антиамериканську істерію й відволікти росіян від важливіших проблем.
Коментарі