На атомній електростанції "Фукусіма" в Японії сталися два вибухи. Перший, незначний, у суботу. Другий, потужніший — близько 11.00 у понеділок. Вибухи не пошкодили реактора. У радіусі 20 км від станції евакуювали жителів. Тим, хто мешкає далі, порадили не виходити з приміщень. Жителям роздають марлеві пов'язки і таблетки йоду.
— Наслідки вибухів залежатимуть від того, чи вдасться охолодити реактор, — каже 37-річний Юрій Урбанський із Національного екологічного центру України. — Якщо не вдасться і станеться розплавлення радіоактивної зони, то наслідки будуть страшні. Ці реактори не зможуть працювати далі. Навіть якщо вціліє корпус, там все одно буде радіоактивне місиво — сплав ядерного палива перемішаний з уламками. З ним потрібно щось робити. Японці отримали те саме, що і ми на четвертому блоці Чорнобильської АЕС під саркофагом.
Що це означає для України та світу?
— Можна забути всі розмови ядерників про так званий ядерний ренесанс — збільшення потужностей. Ми вкотре побачили: якими досконалими не були б технології, усього неможливо врахувати. І певна комбінація чинників може призвести до проблем.
Після Чорнобильської катастрофи переглянули світові стандарти безпеки. МАГАТЕ зобов'язала дотримуватися їх. Зріс контроль, жорсткішими стали вимоги до людського фактору і технічного обладнання. Можна очікувати, що ці стандарти знову переглянуть. Ймовірно, подорожчає електроенергія.
Радіація може дійти до України?
— Усе залежатиме від метеофакторів. Я бачив карту прогнозу розплавлення ядра реактора, який робили австралійці. За їхніми розрахунками, перша хвиля піде на Сполучені Штати через Тихий океан.
Коментарі
4