Влада Вільнюса, столиці Литви, встановить в місті пам"ятник лікареві Цемаху Шабаду, який, кажуть, був прообразом Айболита, героя казки Корнія Чуковського. Скульптор зобразив лікаря в старомодному капелюсі. Нахилившись, він уважно слухає маленького хлопчика.
Цемах Шабад народився 5 лютого 1864 року у Вільнюсі. Працював лікарем, піклувався про дітей і бідняків, а також цікавився культурою євреїв — на межі XIX–XX століть серед усіх жителів Вільнюса вони становили 40%. Шабад заснував організацію "Суспільство здоров"я" і Єврейський науковий інститут.
Російський письменник Корній Чуковський особисто знав Цемаха Шабада, кілька разів приїздив до нього у Вільнюс. Письменника вразило, наскільки уважно Цемах ставився до простих людей. Голодним дітям давав молоко і навіть підліковував тварин, яких йому приносили. Це й надихнуло його написати свою казку.
До Другої світової війни у Вільнюсі була вулиця, названа на честь Шабада, але зараз про нього нагадує лише його погруддя в столичному Єврейському музеї. Співробітниця музею Далія Епштейнайте розповідає, що лікар працював навіть вночі, якщо виникала потреба.
— Коли були перебої з транспортом, міг піти пішки до хворої дитини через весь Вільнюс, навіть за поганої погоди, — розповідає пані Епштейнайте. — Якщо бачив, що сім"я живе дуже скромно, грошей за візит не брав.
Музейна працівниця не виключає, що Цемах Шабад надихнув Чуковського і на казку про Мийдодіра, бо лікар багато уваги приділяв питанням гігієни і чистоти.
Коли 20 січня 1935 року 70-річний Шабад помер, мало не весь Вільнюс вийшов попрощатися з лікарем. Магазини і державні установи зачинили, а головні вулиці заповнили натовпи людей. Його поховали на місцевому єврейському кладовищі.
Встановити пам"ятник лікарю вирішила організація "Фонд литваків" — литваками себе називають литовські євреї. Їхню ідею підтримав посол Ізраїлю в Литві.
Коментарі