Основоположник теорії хаосу, математик і метеоролог Едвард Лоренц, 90 років, помер у середу в американському місті Кембридж. Учений хворів на рак.
Математичну теорію хаосу помилково сприймають як теорію безладу. Натомість в її основі лежить сутність порядку. За теорією хаосу, невеликі зміни можуть мати значні наслідки. Наприклад, помах крил метелика із Бразилії спричиняє низку складних кліматичних змін і може призвести до торнадо в американському штаті Техас.
Водночас теорія стверджує, що неможливо передбачити стан жодної системи. У метеорології відкриття Лоренса встановило неможливість точного прогнозу погоди більше ніж на два-три тижні.
Едвард Лоренц народився 1917 року в американському місті Західний Хартфорд, штат Коннектикут. Він отримав ступінь магістра математики в Гарвардському університеті. Працював метеорологом у військових повітряних силах США. Викладав в університеті.
1983 року Шведська королівська академія наук нагородила Лоренца та його колегу Генрі Стоммела премією Крауфорда. Її присуджують ученим у галузях, які не передбачені Нобелівським комітетом.
Основоположник теорії хаосу був організованою людиною. До останніх днів вів активний спосіб життя. Його дружина Джейн померла 2001 року. У вченого залишилося троє дітей і четверо онуків.
Теорія хаосу лежить в основі фільмів "Парк Юрського періоду", "Ефект метелика", "Вавілон". 1952 року з"явилося оповідання американського письменника Рея Бредбері "І грянув грім".
Коментарі