Близько тисячі людей вважають загиблими за 10 днів повеней та зсувів ґрунту в індійському високогірному штаті Уттаркханд. Стихія, яку називають гімалайським цунамі, виникла через ранній початок сезону дощів. Очікують на порятунок ще 8 тис. людей. Більшість — туристи й паломники до гірських храмів.
— У місцевості, де мали рятувати людей, зараз сильні дощі, — пояснює пілот вертольота Ашфак Ґаурі. — Не можемо вирушити туди, бо видимість нульова.
У вівторок лише один гелікоптер піднявся в повітря. Понад 50 тис. людей відрізані від світу. Дощі не припиняться мінімум три дні, кажуть синоптики.
Зсуви ґрунту стаються раптово, люди не встигають зреагувати. Хто вижив, тікають, не взявши і найнеобхіднішого.
— Коли бігла, помітила руку, що стирчала з-під уламків. Її прикрашав малюнок із хни і великий перстень. Отже, це була наречена. Щоразу, як намагаюся заснути, ця рука махає мені й кличе на допомогу, — говорить 36-річна Сіма Сінгх із селища Ґаурікунд.
З гір Уттаркханда витікає священна для індуїстів річка Ганг. Місцевість називають Землею богів. Для сотень тисяч туристів і паломників будують дороги й готелі. Науковці розповідають, повінь спричинив техногенний фактор.
— На схилах вирубують ліси, викопують кар'єри, дороги роблять абияк і будь-де, — пояснює еколог Девіндер Шарма. — Ми бавимося з природою, а потім ще й звинувачуємо її.
Сотні загиблих спалять на території храмового міста Кедарнатх. Туди літаком привезли дерев'яні колоди, з яких розпалять вогонь для масової кремації. Чиновники кажуть: кожне тіло перед тим сфотографують і візьмуть зразок ДНК. Хочуть, щоб родичі могли довідатися, що трапилося з їхніми близькими.
Коментарі