Африканська країна Судан оголосила війну сусідові Південному Судану за рік по тому, як останній здобув незалежність. Після поділу суперечки точаться за прикордонні регіони, багаті на нафту. Минулого тижня у боях за одне з найбільших родовищ Хегліг загинули 400 солдатів.
Південні суданці захопили родовище 10 квітня. У відповідь уряд Північного Судану мобілізував наземні й повітряні війська. Суданські літаки бомбардували місто Бантіо, неподалік Хегліга. У ніч проти вівторка бомби забрали життя щонайменше 16 людей. Загалом загиблих у битвах понад 1200. Відступаючи, південці навмисне вивели з ладу нафтопроводи та переробне обладнання. У вівторок президент Судану 60-річний Омар аль-Башир оголосив, що повернув Хегліг своїй країні. Попри заклики ООН та Африканського союзу до переговорів, аль-Башир обіцяє продовжити війну, доки не розчавить, "як комаху", уряд свого південносуданського колеги 60-річного Салви Кеїра.
— Не буде жодних переговорів із цими людьми, — заявляє аль-Башир. — Ми говоритимемо мовою гармат і куль.
У Південному Судані побоюються повномасштабної війни з багатшим і сильнішим північним сусідом. На знак доброї волі в середу південці звільнили 14 полонених солдатів Півночі.
Єдина країна поділилася у липні 2011-го на арабсько-мусульманський Судан та афро-християнський Південний Судан. Цьому передували 22 роки громадянської війни, жертвами якої стали близько двох мільйонів осіб. Нафтові родовища опинилися на лінії поділу. 2009-го Міжнародний суд у Гаазі визнав Хегліг, що дає до половини суданської нафти, власністю Північного Судану. Але минулого місяця уряд Південного Судану заявив про свої права на нього. Сутички між Північчю і Півднем спалахнули знову.
Коментарі