Британському студенту 18-річному Стівенові Говарду з міста Болтон лікарі лондонської офтальмологічної клініки повернули зір.
До операції хлопець майже не бачив у темряві. Він страждає на амавроз Лебера — спадкове захворювання сітківки ока. При недузі відмирають і не відновлюються світлочутливі клітини через дефект у гені. Хвороба вразила обидва ока Говарда. До 30 років він міг втратити зір.
Учені вирішили замінити дефектний ген. Для цього зробили укол в око і ввели здоровий ген у місце за сітківкою. Після операції Стівен почав краще бачити й розрізняти предмети в темряві.
— Ми приголомшені результатом, — розповідає професор Робін Алі. — Цю хворобу вважали невиліковною.
Перед лікуванням Стівена завели до напівтемної кімнати й попросили обійти її. Щохвилини студент наштовхувався на стіни і меблі. Після курсу генної терапії він розрізняв предмети в темному приміщенні й обережно обійшов усі перешкоди.
Говард грає на гітарі, тому радіє, що може бачити струни.
— Раніше після навчання я спішив додому, щоб не опинитися на вулиці, коли стемніє, — розповідає Стівен. — Тепер можу залишитися на репетицію групи абощо.
Ін"єкцію Говардові зробили в одне око. Лікарі боялися запалення чи розриву сітківки — тоді у студента не залишилося б шансів на лікування.
Подібні операції провели двом дорослим. У пацієнтів перестали відмирати клітини сітківки, але відновити зір не вдалося. Вчені вважають: результат залежить від віку людини.
Коментарі