Колишнього єгипетського президента Хосні Мубарака, 84 роки, визнали винним у співучасті в убивстві демонстрантів під час торішніх демонстрацій. Кримінальний суд столиці Каїра 2 червня виніс екс-президенту вирок — довічне ув'язнення. Адвокати його оскаржуватимуть.
Хосні Мубарак — перший арабський лідер, якого засудили до довічного у власній країні. Таке ж покарання за співучасть у вбивствах демонстрантів отримав колишній міністр внутрішніх справ Єгипту Хабіб аль-Адлі.
Поруч з екс-президентом на лаві підсудних опинилися його сини Гамаль і Алаа, яких звинувачували в корупції. Але суд виправдав їх. Єгиптяни слухали новини по радіо під будівлею суду. Вони були розлючені, вимагали в'язниці для синів диктатора. Хтось пожбурив в охоронців черевиком. Кілька чоловіків почали кидати в поліцію порожні пластикові пляшки.
— Єгиптяни прокинулися 25 січня (початок антивладних повстань у Єгипті. — "ГПУ") з новою мрією. Вони сподівалися, що зможуть вільно дихнути після 30 років глибокої темряви, — каже суддя Ахмед Рефаат.
Після цих слів у залі стало дуже тихо. Мубарак не виявляв емоцій, не знімав затемнених окулярів. Після оголошення вироку про довічне ув'язнення екс-президента родичі загиблих ридали. Притискали до грудей фотографії рідних. Дехто танцював, сміявся, вигукував "Аллах акбар", що означає: "Бог великий". Запускали феєрверки.
— Бог таки є. Я така щаслива, — прошепотіла Соха Саїд. Її чоловік загинув 11 лютого під час акцій протесту.
Після судового засідання Мубарака повезли у в'язницю Тора. Майже одразу в нього стався інфаркт. На ношах колишнього президента доправили в лікарню на околиці столиці, поклали в палату "люкс". Дозволили не одягати синьої тюремної роби з ідентифікаційним номером.
Засуджений дуже схуд. Їсти відмовляється. Лікарі кажуть, має глибоку депресію. Нібито просив медиків збільшити дозу ліків, щоб швидше померти.
Після суду, в суботу, понад 10 тисяч демонстрантів вийшли на головну площу столиці Тахрір. Скандували, що синів Мубарака треба судити. Подібні демонстрації пройшли в місті Александрія і Суец на Червоному морі.
У неділю десятки єгиптян увірвалися в передвиборний штаб кандидата у президенти Ахмеда Шафіка, 70 років, — останнього прем'єр-міністра поваленого президента. Трощили меблі, розбили комп'ютер. Шафік у другому турі президентських виборів, що пройдуть 16-17 червня, змагатиметься з представником руху Брати-мусульмани Мохаммедом Мурсі.
Хосні Мубарак — колишній генерал військово-повітряних сил. Керував Єгиптом майже 30 років. 11 лютого 2011-го єгиптяни називають одним з найкривавіших днів в історії країни. Того дня пройшла наймасштабніша акція протесту проти режиму президента. На вулиці Каїра й найбільших міст вийшли мільйони мітингувальників. Їх танками давила армія, що лишилася на боці глави держави. Загинули понад 850 людей. Того ж дня під тиском натовпу Хосні Мубарак відмовився від влади.
Коментарі