12 червня в Ірані відбулися президентські вибори. Переможцем оголосили чинного лідера 52-річного Махмуда Ахмадінежада. Прихильники опозиційних кандидатів вийшли на вулиці міст. Вони скандували:"Де мій голос?" і "Геть диктатора!"
У цьогорічних президентських виборах взяли участь чотири кандидати — два від правлячої партії і два від опозиційної. Основна боротьба зав"язалася між чинним президентом Ахмадінежадом і колишнім прем"єр-міністром 67-річним Мір Хосейном Мусаві. Останньому активно допомагала дружина — спеціаліст із Корану та політолог 64-річна Захра Рахнавард. Вона стала першою жінкою в Ірані, яка очолила передвиборну кампанію політика. Із чоловіком критикувала правлячу партію, називала режим Ахмадінежада диктаторським.
Прихильники обох кандидатів збиралися на мітинги майже в усіх великих містах Ірану. Традиційна для цієї країни ісламська поліція — "стражі революції" — не заважала виборцям. Дівчатам і хлопцям дозволяли мітингувати поруч, жінок у яскравих хустинах не зупиняли. Іноземні журналісти вперше за багато років змогли знімати вуличні акції.
Чинний президент користувався підтримкою серед селян і віруючих. Під час турне по країні він роздавав виборцям пайки з картоплею. Мусаві симпатизувала молодь та освічені городяни. Він обіцяв налагодити стосунки зі США та європейськими країнами, зняти низку заборон та обмежень у сфері культури і засобів масової інформації. Обидва кандидати наголошували: Іран не припинятиме ядерні розробки.
— Я голосую не стільки за Мусаві, скільки проти нинішньої влади, — пояснює 25-річний студент із Тегерану. — Я втомився від заборон, від того, як до іранців ставляться за кордоном. Ми — нормальні люди, а не терористи. Ми хочемо нормально жити, подорожувати, не боятися за кожне слово, за зовнішній вигляд і поведінку.
Для кампанії Мусаві обрали традиційний ісламський колір — зелений. Зеленими пов"язками та прапорами обвішували автівки та розмальовували обличчя.
— Я не розумію, що їм треба, — каже прихильниця Ахмадінежада із прапорцем Ірану в руках. — Наш президент — єдиний у світі протистоїть Америці, й ми ним пишаємося. Інші просто хочуть розвалити країну.
На вибори прийшли понад 85% іранців із правом голосу. Чекали в чергах по кілька годин — чоловіки й жінки окремо. Кожен мав заповнити бланк і залишити відбитки пальців. Результати оголосили наступного дня — Ахмадінежад набрав 63% голосів, Мусаві — 34%.
За кілька годин на вулиці столиці країни Тегерану вийшли тисячі невдоволених. Вони жбурляли камінням у поліцейських, підпалювали смітники й автобуси, перекривали рух на центральних магістралях, кричали "Поверніть наші голоси!". Безладдя тривали майже добу. Востаннє подібні заворушення в Ірані бачили 30 років тому, у часи Ісламської революції.
У неділю на тегеранських вулицях з"явилися посилені наряди поліції та загони ісламських дружинників — басіджі. Людей розганяли сльозогінним газом і гумовими палицями. Увечері в місті пропав мобільний зв"язок та інтернет. Городянам не давали зібратися в натовп. Вони висловлювали протест, сигналячи в автівках. Після заворушень кількох іноземних журналістів заарештували, а кільком наказали виїхати з країни. В операторів відібрали відеокамери з відзнятим матеріалом.
— Нас досі не чіпали, але знімати на центральних площах не дають, — розповідає "ГПУ" з Ірану представник одного з українських інформаційних агентств. — Заборонено брати коментарі в перехожих. Нині заворушення вщухають. У Тегерані, наприклад, зараз набагато спокійніше, ніж учора. А в інших містах ніхто на площі вже не виходить.
Передвиборний штаб Мусаві в Тегерані опечатала поліція. Колишньому кандидату не дали провести прес-конференцію. Декого з політиків, які виступали на його підтримку, заарештували. Ще кілька виїхали з країни. Мусаві наполягає на перерахунку голосів й закликає людей продовжувати виступи.
Переможець президентської гонки також зібрав мітинг у столиці. Він запевнив своїх прихильників, що покарає всіх, хто брехав про нього під час виборів. Вуличні виступи порівняв із невдоволенням футбольних фанатів, команда яких програла матч.
— Нинішні вибори стали найбільш блискучими за всю історію країни, — заявив Ахмадінежад. — Іранський народ вільно обрав свого президента, ніхто йому не вказував, за кого голосувати.
Коментарі