Ексклюзиви
вівторок, 21 червня 2011 00:00

Білоруси виходять на мовчазні акції протесту

Автор: фото: Reuters/VLADIMIR NIKOLSKY
  Білоруські міліціонери йдуть тротуаром у центрі Мінська 15 червня цього року. Понад тисяча людей вийшли на вулиці столиці взяти участь у флеш-мобі ”Революція через соціальну мережу”. Усіх розігнала міліція
Білоруські міліціонери йдуть тротуаром у центрі Мінська 15 червня цього року. Понад тисяча людей вийшли на вулиці столиці взяти участь у флеш-мобі ”Революція через соціальну мережу”. Усіх розігнала міліція

За ініціативою користувачів соціальних мереж щосереди в Білорусі вирішили проводити масові акції ненасильницького опору — проти підвищення цін, зменшення зарплат, відсутності валюти в обмінниках. Заходи називають "Мовчазні акції солідарності" або "Революція через соціальну мережу". 8 червня на пл. Леніна в Гомелі вийшли зо 200 людей. А за тиждень їх було не менше 400.

На головній площі міста зазвичай людей мало. У середу близько 19.00 стоїть натовп, переважно молодь. Декілька сімей з дітьми.

— Ми думали, ніхто не прийде, — кажуть хлопці.

Напередодні міністерство внутрішніх справ закликало не ходити на площі — можливі провокації, застосування спецзасобів і навіть зброї.

Люди стоять групками. Про політику мало розмовляють. У багатьох — велосипеди, скейти. Хтось приніс гітару. Компанії збираються грати в сокс і пити чай. У натовп йдуть міліціонери з відеокамерами і починають знімати.

— А можна, користуючись нагодою, передати привіт? — дівчина лізе в об'єктив.

— Товаришу Прістромов, а давайте з вами сфотографуємося, — говорить інша, прочитавши на бейджі прізвище міліціонера. Деякі починають знімати на телефони тих, хто знімає.

До тележурналістки Лариси Щирякової підходять двоє міліціонерів:

— Вимкніть камеру, тут не можна знімати.

— Я знімаю людей для архіву. Це не порушення.

— Це я попросив мене зняти на головній площі, — каже чоловік.

Правоохоронці волочать журналістку з камерою у міліцейську машину.

Площа групується в одну масу. До того люди стояли компаніями. Дехто йде. Але більшість залишається.

19.10. На центр площі виходить співробітник управління внутрішніх справ з мегафоном:

— Громадяни, розходьтеся, акція несанкціонована.

Люди стоять. За хвилину мегафон хапає заступник керівника обласного управління внутрішніх справ. Хоче щось сказати, але передумує. Повертається до машини зі спецназом: виходьте.

Хлопці зі спецпідрозділу починають ходити площею і відтісняти людей убік — там цього дня гуляти не можна.

— Це чому? Я не маю права ходити де хочу? — дивується чоловік.

— Забирайте цього, дуже багато говорить, — наказує заступник керівника.

Чоловік встигає втекти. А спецназівці тягнуть іншого хлопця. Його дівчину штовхнув міліціонер, і той обурився. Затриманого доправили у відділок. Там з'ясували, що він співробітник міністерства з надзвичайних ситуацій. На площу прийшов не по роботі. Наступного дня його звільнили.

На площі натовп шикується у довжелезну змійку з декількох сотень людей. Хтось подав ідею стати в чергу за квасом. Бочка — біля пам'ятника Іллічу. Незабаром її прибирають.

Вистоявши заявлений час до 19.30, люди розходяться. Спецназ затримав п'ятьох.

— Ви порушуєте конституцію, — пояснюють міліціонери причину затримання гомельському кореспонденту "Комсомолки" Павлові Міцкевичу. — Фотографуєте на площі, а це заборонено. Люди не хочуть, щоб їх знімали.

З відділу міліції трьох відпустили після перевірки документів і знищення знімків з камери. Двох посадили в ізолятор перечекати ніч до суду.

Росіянина Олександра Коновалова і гомельця Руслана Устіменка оштрафували за "лайку" і непокору правоохоронцям. Коновалов говорить, що чекав біля пл. Леніна дружину і навіть не чув про акцію. Міліціонери порадили не призначати побачення по середах в цьому районі.

Русланові Устіменку через соціальну мережу того вечора зібрали гроші для штрафу. Зустріч призначили в центральному сквері. До її початку по периметру стояли люди в цивільному з відеокамерами. Поряд чергував спецназ, а полковник і підполковник патрулювали сквер.

Молодь ходила по місту і потім біля лавки виклала зібране Русланові. Крупними і дрібними купюрами назбирали рюкзак.

— Гроші не зміг відразу порахувати, але видно, що вистачить і на штрафи майбутнім учасникам акції. Такої солідарності у нас раніше не було, — говорить Устіменко.

Гомельського лідера Руху "За Свободу" Петра Кузнецова міліція затримала поблизу пл. Леніна. Мовляв, він схожий на злочинця, що зриває з жінок золоті ланцюжки. Доки у відділі тривав розгляд, акція закінчилася. Опозиціонера відпустили. По всій країні цього дня затримали понад 200 людей.

У Мінську місце збору, Жовтневу площу, до початку акції обгородили турнікетами.

— У нас "свядомия" в Мінську в соціальних мережах, в інтернеті закликають до страйків. Я дивитимуся, спостерігатиму, а потім як шандарахну, не встигнуть за кордон втекти, — заявляє президент Олександр Лукашенко.

Активісти соціальних мереж готуються до акції мовчазного опору 22 червня.

Зараз ви читаєте новину «Білоруси виходять на мовчазні акції протесту». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

15.02.2013 09:13:32пересмешник79.173.80.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

тупые хахлы ,выполняйте соглашения или цену повысим

29.01.2013 12:02:03Следак178.158.57.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Я не понял - при чем тут Газпром? Ребята, договор есть? Выполняйте. И с какого перепугу Газпром должен пересматривать выгодный ему договор? Где только таких экспертов находят.

29.01.2013 12:10:07ПупЗемли78.25.18.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

Что тебе не понятно?РФ в лице Газпрома уже проиграл не один суд со своими штрафами,так как агрессивная политика РФ не имеет ничего общего с нормальными партнерскими отношениями.Даже у ПРастов хватает ума понять,что нужна альтернатива таким "партнерам",которые готовы ободрать тебя до нитки.Если этот кабальный договор приносит огромные убытки,то его надо пересматривать,не захотят,разрывать в одностороннем порядке и закупать газ от альтернативных источников.Сов временем,после подписания договора с Шелл, они поймут,что так вести себя нельзя.

29.01.2013 12:00:07***195.42.127.--
  • 3+
  • 0-
  • Відповісти

Чим швидше українці позбудуться міфу, що Росія "братня" країна, тим краще для України. І такі дії "Газпрому", а по суті, уряду та президента РФ, допоможуть швидше усвідомити реальність.

29.01.2013 11:57:51сьома37.52.163.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

які дебільні коментарі-ввиконуйте контракт або домовляйтесь і все! Укр не робить ні те ні се

29.01.2013 11:57:06Херсон95.111.238.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти

с европой пересмотреть можно, только не с Украиной

29.01.2013 11:54:37Гайдамака93.180.224.--
  • 12+
  • 0-
  • Відповісти

Я так взагалі дивлюся, що із кацапів такі стратеги, як із корови балерина. Закон Ка-Кі - українці переходять на українську, навіть деякі росіяни України. Контракт із Газпромом 2009 - Україна за три роки знайшла альтернативу - Shell. Бажаю кацапам і надалі діяти в тому ж дусі щодо України! :-)

29.01.2013 11:49:28скептик93.74.38.--
  • 1+
  • 0-
  • Відповісти

А какой дурак будет пересматривать контракт, который тебе ой как выгоден? "Что написано пером, не вырубишь топором"

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути