Правозахисна організація "Міжнародна амністія" визнала в'язнем совісті білоруського кореспондента польської "Ґазети виборчої" Андрія Почобута. 21 червня його заарештували у місті Гродно через звинувачення у наклепі на президента країни 57-річного Олександра Лукашенка. У середу міліціонери обшукали кабінет Почобута в офісі Спілки поляків Білорусі, що він очолював. Шукали антидержавну літературу.
Дружині в'язня Оксані 26 червня дозволили поспілкуватися з чоловіком у СІЗО крізь скло. За її словами, Андрій морально готується до суду. Торік за подібними звинуваченнями його засудили до трьох років в'язниці з відстрочкою на два роки. Приводом були публікації у "Ґазеті виборчій" із нібито наклепом на Лукашенка. Цього разу конкретного приводу порушення справи не називають. Оксана Почобут вважає, що чоловіка заарештували за статті на опозиційних сайтах "Хартия'97" і "Белорусский партизан". Він писав про смертні вироки Дмитрові Коновалову та Владиславові Ковальову, яких засудили у справі про вибухи у мінському метро.
— Він очікує, що вирок буде максимально суворий. Це буде не зовсім так, як уперше, — каже Оксана.
Якщо Почобута визнають винним, йому загрожує позбавлення волі до п'яти років. У Слідчому комітеті розповідають, що проаналізували багато публікацій журналіста в інтернеті. Експертиза виявила вирази "про президента Білорусі, які є наклепом і дискредитацією Республіки Білорусь".
— Почобут сам по собі став публічною фігурою. Його попередню справу обговорювали на зустрічі президенти США та Польщі. Тому очевидно, що ця справа — знак, який білоруська влада дає міжнародному співтовариству. І це дуже поганий знак, — вважає Андрій Бастунець, заступник голови Білоруської асоціації журналістів.
Арешт журналіста вплинув на відносини Білорусі та Польщі. Польський прем'єр Дональд Туск вимагає негайно звільнити Почобута, а посла Білорусі у Варшаві викликали в міністерство закордонних справ для роз'яснень.
Коментарі