— У нас і раніше існували виконавці, яких "не рекомендується" випускати в ефір. Зараз ще додали чорний список пісень, — розповідає головний редактор білоруського музичного порталу "Дюжина хітів" Сергій Будкін, 29 років.
У Білорусі радіостанціям заборонили транслювати хіт кінця 1980-х "Мы ждем перемен" російського рок-гурту "Кіно".
— Під час мовчазної акції громадянської непокори 3 липня переодягнені агенти спецслужб потрощили автомобіль і побили його власника за те, що голосно увімкнув цю пісню Цоя, — продовжує Сергій. — На радіостанціях різко збільшилася кількість заявок на "Перемены".
Спочатку пісню відмовилися ставити на Першому каналі білоруського радіо.
— Працівники станції не кажуть, чи це була вказівка згори, чи власна ініціатива. У Мінську є 16 радіостанцій. Усі підтримали заборону "Перемен". Бояться повторити долю "Авторадіо". Їхню хвилю закрили на початку року, звинувативши в екстремізмі через білоруськомовний репертуар. До речі, якщо замовляти на радіо іншу пісню Віктора Цоя, то її поставлять без проблем. Годину тому чув "Пачку цигарок".
У країні існує закон, за яким 75% радіоефіру мають заповнювати білоруські виконавці.
— На 99 відсотків це російськомовна попса співаків, наближених до державних структур. Виконавці, приписані до філармоній, якщо й співають білоруською, то відвертий "лубок". Найсмішніше, аби виконувати закон, радійники відшукали білоруське коріння в Андрія Макаревича, Діани Арбеніної. Бориса Моїсеєва, який народився в жіночій колонії Могильова, теж приписали до білоруських виконавців.
У столиці на афішах фестивалю "Кубана", який пройде в Краснодарському краї Росії з 29 по 31 липня, назви гуртів "Ляпис Трубецкой" і "Тараканы" замалювали чорним маркером. Ще в березні ці колективи потрапили до переліку заборонених виконавців. Усі їхні концерти скасували, хоча квитки були продані. До чорного списку потрапили також місцеві гурти "Палац", "Крама", "NRM", "Нейро Дюбель", "Крамбамбуля", "Нака", а також російські "ДДТ" і "НАИВ".
— Нас заборонили в Білорусі, — каже лідер гурту "Ляпис Трубецкой" Сергій Міхалок, 39 років. — Мені на це начхати. Є речі набагато страшніші. Наприклад те, що відбувається з гуртами, не відомими за межами країни. Їм не дають можливості заробляти творчістю. І люди здаються. Нам усе одно, ми можемо виступати в Росії чи Україні.
Білорусь наклала вето також на мультфільми "Чебурашка" та "Троє з Простоквашино" за сценарієм москвича Едуарда Успенського. Під час антивладних мітингів після президентських виборів у грудні торік сценарист підписав звернення російської інтелігенції на підтримку білоруського народу.
Що забороняли в Україні
1. 1995 рік, у музичних крамницях обкладинка альбому "Було не любити" львівського рок-гурту "Брати Гадюкіни" була заліплена стрічкою з написом "Заборонено цензурою". Батьки дівчини, яка знялася для обкладинки з оголеними грудьми, подали на музикантів до суду.
2. 2006 рік, в українських кінотеатрах заборонили комедію британського коміка Саші Барона Коена "Борат: культурні дослідження Америки на користь славної держави Казахстан" як фільм, що пропагує расизм і гей-культуру.
3. 2008 рік, з радіо й телеефіру України зникли пісня й кліп "Мумітроль" гурту "Скрябін". Через слова: "Маленька, подай свій мобільний, я почитаю, від кого прийшла есемеска, і буду бити руками, ногами, своєю головою, локтями, ремнями, залізною трубою". Національна комісія з питань захисту суспільної моралі визнала текст пісні таким, що порушує етичні норми, правила поведінки, закликає до насильства.
4. 2009 рік, Національна комісія з питань захисту суспільної моралі визнала роман київського письменника Олеся Ульяненка "Жінка його мрії" порнографічною продукцією і заборонила його продавати в книгарнях. Наклад був 10 тис. примірників.
5. 2009 рік, Нацрада з питань радіо і телебачення без пояснень рекомендувала утриматися від трансляції американського сатиричного мультсеріалу "Сімпсони" на вітчизняних телеканалах. Показ припинили.
Коментарі
2