Ексклюзиви
Неділя, 08 липня 2007 16:16

60 років тому виготовили перший автомат Калашникова

 

— Якби не було війни, я, напевно, конструював би сільськогосподарську техніку. Німці винні в тому, що я став конструктором зброї, — сказав минулої п"ятниці 87-річний Михайло Калашников, який 60 років тому розробив модель автомата АК-47.

Він взяв участь у церемоніях, які з цієї нагоди пройшли в Музеї Збройних сил у Москві. Туди на кілька днів привезли перший серійний автомат, який Калашников показував Сталіну.

Сьогодні АК-47 — найбільш уживаний автомат. У світі нараховується до 100 млн одиниць "калаша". Він є на озброєнні в арміях 50 країн.

Коли 60 років тому АК-47 тестували, автомат заморожували, нагрівали, витирали все мастило, обсипали пилюкою, а він все одно стріляв. 10 "калашів" розбирали, їхні деталі перемішували, а потім збирали. Зброя залишалася боєздатною.

Михайло Калашников розробив свій автомат, коли під час Другої світової лежав у лікарні після поранення. У той час радянські солдати використовували дерев"яні гвинтівки, а німці вже мали автоматичну зброю. На лікарняному ліжку Калашников намалював першу схему свого автомата.

1949-го Калашникова нагородили Сталінською премією в розмірі 150 тис. рублів. Автомобіль "побєда" тоді коштував 16 тис.

АК-47 виготовити настільки просто, що сьогодні дев"ять із десяти "калашів" роблять і продають підпільно. У деяких країнах Африки їх купують по $30 або отримують у результаті бартерного обміну. За ящик автоматів дають 100 кг арахісу, кави або 300 кг бананів.

За автомати Калашникова, які виробляються у світі законно, конструкторові нічого не платять.

— Якби за кожен виготовлений автомат мені давали хоча б долар, я вже давно був би мільйонером, — якось сказав він.

Утім, винахідник знайшов інший спосіб заробити. З Калашниковим підписала контракт німецька фірма. Під його іменем випускають косметику, ножі, велосипеди, човни, горілку. За це він отримує частину прибутку. Коли його питають, чи не соромно підписувати різні дурниці своїм іменем, він відповідає:

— Ні, головне, щоб продукт був таким самим якісним, як і мій автомат.

Зараз ви читаєте новину «60 років тому виготовили перший автомат Калашникова». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі