Російські дипломати домоглися звільнення з лівійського полону чотирьох заробітчан-нафтовиків: двох громадян України і двох — Росії. Їх захопили повстанці. Ще 20 українців залишаються під арештом на базі однієї з повстанських бригад, у колишньому Інституті нафти та газу. Їх звинувачують у тому, що нібито були найманцями-снайперами диктатора 68-річного Муаммара Каддафі.
Лівійці погодилися відпустити російських нафтовиків Володимира Долгова та Олександра Шадрова. Олександрового сина Максима та його дружину Ольгу, громадян України, також відпустили. Зараз вони живуть у посольстві Російської Федерації в столиці Триполі, в приймальні посла. Кажуть, українське посольство відмовилося прийняти решту арештованих.
— Нібито через те, що в них нема води й умов для утримання. Мовляв, у полоні їм буде краще, — говорить Максим.
Звільнених зобов'язали приходити на допити на першу вимогу повстанців.
— Поки що не можу ні підтвердити, ні спростувати те, що громадян України звільнили. У мене обмаль інформації, можу тільки засвідчити, що Максима декілька днів тому звільнили і все, — каже "ГПУ" речник МЗС Олександр Дикусаров. — Про воду абсолютно не можу підтвердити, оскільки головною метою в нас є те, щоб громадяни, які зараз під домашнім арештом, були переміщені до будівлі посольства України в Триполі, чим ми і займаємося.
У вівторок до Міністерства закордонних справ у Києві викликали лівійського посла Фейсала Аш-Шаарі. Спецпредставник України з питань Близького Сходу та Африки — Євген Микитенко сказав йому, що 19 із 23 українців працювали у Національній нафтовій компанії Лівії. Послові вручили ноту з "наполегливим проханням", аби українців якнайшвидше звільнили. Їх сподіваються перевезти на територію посольств України та Лівії. Дипломати запевняють, що загрози здоров'ю і життю полонених немає. У них достатньо їжі й води.
— Коли ми їх обшукали, знайшли військову форму і набої до автоматів Калашникова, — каже повстанський генерал Абдул-Хафіз Кейлані. — Ми виявили також документи, які дозволяють пересуватися країною. Їх видала бригада "Аль-Кафф" (одна з основних сил, яка бореться з повстанцями. — "ГПУ").
Раніше польовий командир Отман бін Отман повідомив, що зброї затримані українці не мали.
За правління Каддафі у шестимільйонній Лівії працювали близько півтора мільйона іноземців. Переважна більшість — темношкірі африканці, але також вихідці з Філіппін та Східної Європи. Коли наприкінці серпня повстанці встановили контроль майже над усією країною, заробітчан запідозрили, що ті воювали на боці диктатора. Революціонери заарештували зо п'ять тисяч людей.
Коментарі