У Швеції кількість готівки, що знаходиться в обороті впала до 1% від обсягу економіки. Останній відсоток - найскладніший і дорогий в плані його заміни безготівковими платежами, повідомляє New York Times.
Більша частина жителів Швеції відмовилася від готівки. Так, 95% покупок у віковій групі 18 - 24 роки здійснюється тільки електронно.
Процес відмови від паперових грошей прискорився, коли бізнесу дозволили відмовлятися приймати їх в оплату за товари і послуги. Будь-який ресторан або магазин в Швеції може повісити на вході табличку з написом, що не приймає готівку. І таких торгових точок стає дедалі більше.
Фахівці Всесвітнього економічного форуму вважають, що скоро в Швеції просто не залишиться місць, де приймають готівку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки заробляли українці у 2018 році
Навіть величезна торгова імперія Ikea почала замислюватися про повну відмову від готівки. Там підрахували, що у шведському місті Евле лише 1,2 людини з 1000 платять купюрами. Зберігання та інкасація готівки вимагає часу і витрат. 15% часу співробітників йшло на завдання, пов'язані з обігом паперових грошей. І в цьому магазині Ікеа від них відмовилися.
Але на практиці 1,2 людини виявилися незахищеними верствами населення. Президент Національної організації пенсіонерів Христина Таллберг розповідає, що багато людей похилого віку їздили в Ikea в Евле спеціально, щоб перекусити. Велика частина цих людей не дружить з електронними сервісами і пластиковими картками. Схожа ситуація і з іммігрантами.
Експерти вказують на необхідність паперових грошей в разі форс-мажору: війни, перебоїв з електрикою, хакерської атаки на платіжні системи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали гроші, які підробляють найчастіше
В останні роки банки в Швеції масово демонтували банкомати за непотрібністю. Але уряд зобов'язав шість найбільших банків зупинитися і забезпечити мінімальну щільність мережі банкоматів. У разі будь-якої кризи жоден швед не повинен їхати до банкомату більше 25 км.
Центральний банк країни прогнозує остаточний вихід готівки з обігу до 2030 року і планує введення електронної крони.
Банківськими картками чи безготівково через Інтернет українці розраховуються значно більше, ніж готівкою. Відповідну статистику навели у Нацбанку.
Коментарі