27 лютого 2015-го о 23:31 за місцевим часом у центрі Москви 4-ма пострілами в спину вбили одного з лідерів російської опозиції Бориса Нємцова.
Політик ішов з подругою, моделлю Анною Дурицькою. За ним велося стеження, і зловмисникам був відомий маршрут його пересування. Вбивця зробив кілька пострілів у спину, після чого втік на легковому авто, яке під'їхало. У Нємцова стріляли 6 разів. 4 кулі потрапили в голову, серце, печінку і шлунок. Від ран він помер на місці. Дурицька розповіла, що вбивця підійшов ззаду, а після вбивства втік.
Менше, ніж за 3 год до вбивства Нємцов був в ефірі радіостанції "Ехо Москви". Головними темами виступу були запланований опозиційний марш, звинувачення Путіна в розв'язанні війни на сході України та корупційні справи щодо оточення глави Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дівчина Нємцова розповіла про останній день з політиком
Слідчий комітет РФ звинуватив у вбивстві 5-х уродженців Кавказу - Анзора і Шадіда Губашевих, Заура Дадаєва, Хамзата Бахаева і Темірлана Ескерханова. За їх словами, деякі свідчення з них вибили під тортурами під час слідства. Один з підозрюваних Біслан Шаванна загинув під час затримання за дивних обставин.
У липні 2017-го присяжні визнали винними всіх 5-х підсудних, яких засудили до різних тюремних термінів. Згідно з вироком, вони скоїли злочин за винагороду в $253 тис., обіцяні Русланом Мухутдіновом, щодо якого вели окреме розслідування. Підозрювані в суді провини не визнали, вирок оскаржили. У квітні 2018-го засуджені звернулися до "Європейського суду з прав людини".
У 2019-му "Комітет ПАРЄ з правових питань і прав людини" прийняв резолюцію, в якій заявив, що офіційний вирок, заснований на серйозних помилках розслідування і не відповідає доказам щодо багатьох питань. У ПАРЄ наголосили, що виконавці навряд чи могли діяти без прямих вказівок чи схвалення з боку російської влади. ПАРЄ закликала Москву відновити розслідування.
На слуханнях ПАРЄ оприлюднили протокол допиту Закаєва. Там є свідчення, що в лютому 2012-го готувалася розправа над лідерами російської опозиції. Нємцова, а також Гаррі Каспарова та інших мали вбити. За словами Закаєва, замовлення було від найближчого оточення лідера Чечні Рамзана Кадирова.
Щороку 27 лютого в Росії та в інших країнах відбуваються марші в пам'ять про Нємцова. Площі його імені відкрили біля російських посольств у Вільнюсі та Празі.
Коментарі