Ексклюзиви
Середа, 16 червня 2021 10:01

Радянські війська відкрили вогонь по демонстрантах

Радянські війська відкрили вогонь по демонстрантах
Радянський танк Т-34-85 в Східному Берліні 17 червня 1953-го / CC BY-SA 3.0 de

16 червня 1953-го в Східному Берліні розпочався страйк будівельників. Наступного дня він переріс у масштабне повстання проти комуністичного режиму в НДР. Повстання придушили силою за допомогою танків радянських військ у Німеччині. Серед демонстрантів і перехожих загинули щонайменше 34 людини. Загалом загинуло щонайменше 39 людей.

Берлінське повстання розпочалось з мирного маршу протесту проти підвищених норм виробітку. В акції взяли участь близько 5 тис. робітників. Хода завершилася за 3 год., але протести відновилися зранку наступного дня. На вулиці вийшли кілька сотень тисяч людей. Автомобільний рух зупинили. Тисячі людей зривали комуністичні прапори та перекидали кіоски.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Військові розстріляли 26 людей

Східнонімецькі та радянські війська з танками й бронетехнікою розмістили в місті в ніч на 17 червня. Після полудня вони пішли на демонстрантів, армія відкрила вогонь. Влада запровадила надзвичайний стан. Повстання швидко придушили.

Поодинокі демонстрації та ізольовані інциденти відбувалися впродовж кількох тижнів. Повстання охопило загалом 700 населених пунктів НДР.

Той факт, що німецькі солдати стріляли в робочих, призвів до втрати великої кількості членів правлячої партії.

Радянські війська також створили суди. 19 повстанців були засуджені до смертної кари та розстріляні. Сотні людей засудили до примусових робіт у Сибіру. За одним дослідженням, близько 20 солдатів Червоної армії нібито відмовилися стріляти в демонстрантів і їх стратили. За іншим дослідженням, немає доказів, що була така непокора і страти.

Зараз ви читаєте новину «Радянські війська відкрили вогонь по демонстрантах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 108
Голосування Що найбільше об’єднує українців?
  • Мова й історія
  • Спротив агресії Росії
  • Нелюбов до політиків
  • Віра у краще майбутнє
  • Патріотизм
  • Невдоволеність дійсністю
  • Спільні зусилля у подоланні проблем
  • Радість від перемог
  • Інше (пишіть у коментарях)
Переглянути