субота, 20 квітня 2013 14:04
Володимир Горбач
Володимир Горбач
політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва

ЄС дав Україні зелене світло. Далі усе залежить від політичної волі нашого керівництва

Президент України Віктор Янукович підписав закон України "Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про внесення змін до Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про спрощення оформлення віз".

Представники країн Євросоюзу приїхали в Україну 17 квітня з тим, щоб оцінити ситуацію в країні перед підписанням угоди про асоціацію, наступного дня Європарламент ратифікував оновлену угоду про візові спрощення.

Як відомо, дата саміту Україні-ЄС наразі не визначена. Представництво ЄС підтвердило, що саміт відбудеться на початку 2013 року. В Європейських ЗМІ визначили, що чотири країни-члени ЄС заявляють, що готові підписати угоду про асоціацію з Україною під час саміту Східного партнерства восени 2013 року у Вільнюсі.

Оновлену угоду про візові спрощення оцінюю позитивно, тому що це хоч невеличке, але покращення для окремих категорій громадян, які планують поїхати закордон і часто там бувають. Це не величезне досягнення, це не є надзвичайна подія в українсько-європейських відносинах, але це маленький крок вперед на шляху, який називається європейською інтеграцією.

Хоча це рекомендація, але й один із етапів імплементації цього рішення. Рішення, за яке вчора Європарламент голосував, буде фактично обов'язковим для Європейської Ради та Європейської комісії. Тому варто очікувати подальших візових пільг.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Угода про асоціацію з ЄС потрібна Януковичу для відбілювання іміджу

Важливо те, що багаторазові візи будуть видаватися не до одного чи до п'яти років, як раніше було сфурмульовано, а від одного: тобто не менше одного року, і не менше п'яти. Раніше можна було трактувати до "одного року" – як один місяць, чи два, а зараз буде на один рік. Це є виправлення технічного характеру.

Нещодавно європарламентар Ельмар Брок сказав, що поведінка України була неприйнятною. В загальному підході поведінка української держави та її керівництва до стосунків із Заходом дійсно не прийнятна, тому що лунають обіцянки, і неодноразово. Наприклад, що будуть враховані рекомендації, а насправді це не відповідає дійсності. Тобто реальні дії протилежні. Така поведінка буде дратувати.

ЄС нічого нового не придумає. Вони назвали свої умови ще на саміті в Брюсселі. На ці умови погодилась українська держава, яка сама для себе склала план дій, аби ці умови задовольнити. У ЄС зараз можуть реагувати на події в Україні. Ця реакція відповідатиме тому, що відбуватиметься.

На сьогоднішній день – все залежить від України, бо всі умови сформульовані, всі терміни названі, всі рамки перераховані. Тому всі чекають діяльності, якої нема. Звідси і виникають сумніви у спроможності та результатах.

Те, що були прийняті два законопроекти щодо євроінтеграції, можуть сприйняти позитивно. Проте, вони більше стосуються діалогу щодо візового режиму. Для української влади абсолютно посильно до середини травня прийняти чисто формально решту необхідних законодавчих змін, яких від них чекають. Проблема лише в політичній волі керівництва держави.

Зараз ви читаєте новину «ЄС дав Україні зелене світло. Далі усе залежить від політичної волі нашого керівництва». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 35413
Голосування Які умови миру і зупинення війни для вас прийнятні
  • Відмова від Донбасу, але вивід військ РФ з усіх інших територій
  • Замороження питання Криму на 10-15 років
  • Відмова від Криму і Донбасу за умови надання гарантій безпеки від Заходу щодо всіх інших територій
  • Зупинка війни по нинішній лінії фронту
  • Лише повне відведення військ РФ до кордонів 1991-го
  • Ваш варіант
Переглянути