У дитячих поліклініках обласного центру серед півтори тисячі батьків провели анкетування щодо необхідності молочних кухонь. Майже половина з опитаних заявили, що бажають і надалі отримувати продукти звідти.
— Батьки хочуть брати тут молоко, бо воно проходить тщатєльний контроль, постійно слідкує санстанція, — пояснює Тетяна Бондаренко, 41 рік, з обласного управління охорони здоров'я. — Молоко закуповують у місцевих господарствах, у яких є сертифікат якості.
Батьки зазначають в анкетах, що не всім зручно ходити до єдиної молочної кухні, розташованої у центрі Вінниці.
— Плануємо через два місяці купити фургон з ізотермічною обшивкою та охолодженням. Ним ми зможемо довозити молочні продукти в пункти видачі у мікрорайонах на визначений час, — каже головний лікар Вінницької міської поліклініки №1 Тамара Кривов'яз, 59 років. — По нашій поліклініці лише дві дитини отримують продукцію безкоштовно. Решта 180 — за гроші.
Молочна кухня при поліклініці №1 працює 50 років. Випускають 2 тис. порцій за зміну. Готують молоко, кефір та сир. Сировину привозять із Літинського молокозаводу. Щомісяця батьки платять у середньому 160 грн. Щоб користуватися молочною кухнею, потрібно отримати направлення від дільничного лікаря.
Медики застерігають, що найближчим часом молокопродукти подорожчають удвічі.
— Робимо розрахунки, бо до цього у собівартості не враховували ні зарплату працівників, ні витрати на виготовлення, — додає Кривов'яз.
Молочні кухні є у 12 райцентрах області. Молоко та суміші дають безкоштовно лише малозабезпеченим і дітям, яких лікують у стаціонарі. Батьки решти малюків платять. Зокрема, у Гайсинській райлікарні за літр беруть 3,42 грн.
34-річна Ольга Звіринська з райцентру Калинівка від нового року не отримує молока в райлікарні. Доти щодня на молочній кухні видавали по літру для її 1,5-річних двійнят.
— Нам сказали, що з нового року немає грошей на це, — каже.
За грудне молоко платили два з половиною карбованці
За радянських часів на молочні кухні приймали грудне молоко. Його надлишки щодня жінки зціджували у спеціальній кімнаті.
— Одягали стерильний халатик із прорізами для сосків, — згадує завідувачка вінницької молочної кухні Ганна Нікітіна. — У бутилочках молоко стерилізували і видавали другим діткам.
За раз зціджували 500–800 мл молока. Отримували 2,5 крб/л.
— Здавати грудне молоко заборонено років 10. Бо є ризик передачі вірусу імунодефіциту людини, — додає Тетяна Бондаренко з обласного управління здоров'я. — Лише 4 відсотки жінок мають справді брак молока. У решти воно не виробляється через стреси, перевтому.
Коментарі