20-річна Катерина Чапалда з аграрного університету торік їздила на закордонну практику до Голландії. Вирощувала на фермі картоплю, моркву та цибулю. Щомісяця отримувала стипендію від 4 тисяч гривень.
— Для того, щоб потрапити на таку практику, треба досконало знати англійську, цією мовою доведеться говорити з фермерами, — пояснює Катерина.
Гроші за дорогу повертають фермерські господарства.
— Студентам надають житло та харчують за гроші фермера. Я жила в сім'ї господаря, мала окрему кімнату з душем і туалетом. Щодня ходили на ферму, удобрювали рослини, обприскували їх. Врожайність цибулі в Голландії втричі вища, ніж в Україні. Практика тривала три місяці, але можна їхати на рік.
По закінченні практики Катерині видали рекомендацію.
— Із цією рекомендацією легше влаштуватися на роботу в Україні. Цього року закінчую факультет механізації, хочу потрапити на роботу в корпорацію "Рейнфорд".
Закордонна практика є лише в аграрному університеті.
— Співпрацюємо з 30 країнами світу, — каже керівник Центру міжнародних зв'язків та діяльності аграрного університету 28-річна Катерина Ковальова. — Студенти переважно їдуть до Голландії, Данії, Польщі, Великої Британії, США та Франції. Щоб потрапити на практику треба написати заяву. Середній бал має бути не менше 4, а студент повинен добре володіти іноземною мовою: англійською, французькою чи німецькою.
Торік за кордоном практикувалися 45 студентів.
— У Німеччині повністю оплачують приїзд, проживання та харчування. Там діє урядова програма "Лого" та "Аполо". У всіх інших країнах студент частково або повністю оплачує приїзд власним коштом, — пояснює 36-річний Руслан Горбатюк, фахівець центру міжнародних зв'язків університету.
Студенти можуть самі обрати країну, але за їхнім напрямком навчання — рослинництво чи тваринництво.
— У фермерських господарствах Швеції, Швейцарії, Данії, Голландії, США, Польщі працюють на тракторах, комбайнах, культивують землю, — пояснює Ковальова. — У рослинництві вчаться виводити нові сорти. На тваринницьких комплексах проходять повний курс від народження поросят чи корів до їхнього забою.
Фермери повторно запрошують на практику.
— Сертифікати з практики допомагають, бо зараз вимагають досвід, — додає Ковальова. — Голландські компанії мають філії в Україні, й тих практикантів посилають на роботу. Данська компанія є у Хмельницькому.
7239 абітурієнтів по області зареєструвалися на ЗНО цього року. Працівники центру очікують, що в останній тиждень зареєструються ще близько 3 тис. осіб. На новий предмет "світова література" зареєструвалися 149 учасників. Найменше бажаючих записалось на французьку мову — 9, на іспанську не подали жодної заявки. Цьогорічна реєстрація закінчиться 5 березня. 2013-го буде 31 пункт для проведення тестування. Абітурієнти добиратимуться туди власним коштом.
Коментарі