— Найвища орендна плата за паї по області — у Хмільницькому районі. Нардеп Іван Куровський у селах Скаржинці та Мар'янівка дає 12 відсотків. У Ладижині пайовики мають 8, у Літині та Бершаді — 5. У решті районів виплачують мінімум — 3 відсотки, — каже Сергій Сарабун, 34 роки, начальник відділу оцінки ринку земель управління Держкомзему у Вінницькій області.
Чому одні орендарі виплачують три відсотки, а інші вчетверо більше?
— Це від фермера залежить. Наскільки він готовий ділитися з людьми. А також і від того, наскільки гарні врожаї мають. Найбільш родючі землі в Ямпільському, Теплицькому, Бершадському та Хмільницькому районах. Найгірші — у Барському, Жмеринському та Мурованокуриловецькому. Тому закономірно, що земельний пай у Бершаді та Хмільнику оцінюють у 445 гривень за гектар, а в Мурованих Курилівцях — у 237.
На ринку земель зросла конкуренція, у селян є вибір. Чи часто трапляються конфлікти між пайовиками та орендаторами?
— Цього року конкуренція особливо загострилася, бо на носі ухвалення закону про продаж земель. Підприємства дбають про своїх пайовиків, щоб вони не пішли до конкурента. У Сальниці застосовують маленький шантаж, але він не буде ефективний. Краще б допомагали селу. Це поки що фермери асфальтують дороги, ремонтують школи та дитячі садки на рівні ініціативи. Але вже скоро це буде закріплено на законодавчому рівні. У проекті закону про ринок земель є норма, за якою орендар муситиме віддавати 1-2 відсотки доходу на розвиток територіальної громади.
Спрогнозуйте, якою буде ціна за гектар?
— У середньому гектар землі коштуватиме 3-4 тисячі гривень. Це вдесятеро менше, ніж у Польщі. Але щороку земля буде дорожчати в рази. Земельні паї, що здали в оренду, також можна буде продавати. Але договір оренди може розірвати тільки суд.
Коментарі