"На території Барської фортеці археологи викопали дві траншеї і на глибині одного метра наштовхнулися на знахідки, — розповідає мер Бара 41-річний Олександр Козак. — Це уламки ядер, картеч, козацькі кулі, мідяки 1660 року. Викопали кераміку різних часів, починаючи з XII століття. Знайшли турецьке скло XV століття".
61-річний Микола Йолтухович, місцевий краєзнавець, показує нам знайдені польські мідяки-"баратинки", застібку для одягу у вигляді маленького арбалета й кільце для ремінців військової збруї.
Розкопки оплачували за спонсорські кошти. 20 тис. грн виділили місцеві фірми, 6 тис. — бізнесмен Сергій Солоненко, 14 тис. — австро-українська фірма "Пфанер Бар".
Частину знахідок відвезли до Києва на дослідження. Для майбутніх експонатів мерія зробить музей у кімнаті будівельного ліцею.
У планах мерії Бара відбудувати стіни старовинної фортеці, щоб привабити до міста туристів. У парку біля річки Ров можна бачити залишки довгого муру.
— Це була друга за величиною військова фортеця на Поділлі, — показує рукою на зарості кущів міський голова Олександр Козак. — Найбільша в Кам"янці-Подільському. Тут містився великий гарнізон, навіть було п"ятдесят гармат.
Наступного року для відвідування туристів відкриють підвал, у якому колись зберігали зброю. Зараз вхід до арсеналу закритий залізними дверима і засипаний землею.
— Пам"ятаю з дитинства, що арсеналом люди користувалися як льодовою. Із річки взимку наносили лід, і там усе літо зберігали продукти. Я поруч виріс, — згадує мер. — Глибина тут понад три метри, збереглися хороші стіни, кажуть, всередині залишилось трохи зброї. Хочемо відгорнути землю від входу, очистити стіни від трави.
Відновити арсенал і створити в ньому музей запропонував краєзнавець Микола Йолтухович. Він порадив розкопати до фундаменту стіну біля річки, після чого її висота з трьох метрів збільшиться до п"яти.
Уперше про реставрацію залишків фортеці заговорили п"ять років тому.
— На 600-річчя Бара мали приїхати поважні гості з Польщі та Італії, — каже краєзнавець Микола Йолтухович. — Тоді й подумали відбудувати стіну.
У XVII столітті в Бар переніс резиденцію коронний гетьман Станіслав Конецпольський. Він наказав звести мурований замок замість дерев"яного.
Будівництвом зайнявся француз Гійом де Боплан.
1768 року в замку відбулася Барська конфедерація, після якої польська шляхта розпочала війну з Росією. Росіяни зруйнували фортецю, відтоді замок занепав.
Коментарі