У вівторок о 7.00 півсотні двірників у жовтогарячих та зелених жилетах прибирають центральну вул. Преображенську в Одесі. Вона перетинається із Дерибасівською. Готуються до приїзду глави Російської православної церкви патріарха Кирила. 20 липня він прилетів із Москви. Одеса стала першим містом його дев"ятиденного візиту.
Біля головних храмів Одеси — Спасо-Преображенського та Успенського соборів — зазвичай багато жебраків. Цього дня невидно жодного.
О 9.00 до Успенського храму під"їжджають поливальна та прибиральна машини. Вичищають сміття між плитками на Соборній пл. Там збирають сцену для виступу патріарха.
На вулиці встановили з десяток рекламних сітілайтів. Зображено Кирила, великими жовтими літерами написано: "Добро пожаловать, ваше святейшество".
— Меня милиционер попросил сегодня тут не появляться, — голосно каже до приятеля чоловік. У нього спухле обличчя і брудний одяг.
О 13.00 Соборну пл. по периметру огороджують жовтим парканом-сіткою. Близько сотні міліціонерів скотчем примотують частини огорожі. В Одесі під час візиту патріарха працюватимуть близько 4 тис. правоохоронців з Одеси, Миколаєва, Херсона та Вінниці.
Міліцейських патрулів помітно багато. Від ранку під їхнім наглядом дорога з аеропорту.
— На Соборній площі у 1930-х стояв православний храм, — розказує одесит Володимир Мусяк, 26 років. — Його підірвали комуністи. Недавно церкву відбудували. Патріарх Кирило її освячуватиме.
Там, де зазвичай стоять ятки з морськими сувенірами, різьбленими виробами, вишиванками, — нікого. Торговцям сказали не виходити три дні.
— Навіть президентів так не зустрічають. За тиждень почали вичищати місто, підрізати кущі, траву, — говорить Павло Кириленко, 33 роки. Він голова одеської організації Всеукраїнського об"єднання "Свобода".
Координатор громадської ініціативи "Оновлення країни" в Одеському регіоні Сергій Гуцалюк, 38 років, каже, що в Одесу приїздив глава Української греко-католицької церкви Любомир Гузар та інші релігійні діячі. Жодного церковного ієрарха так не оберігали:
— Одеса багатоконфесійне місто. Чому для московського патріарха роблять особливі умови — незрозуміло.
За кілька тижнів до візиту Кирила до Служби безпеки та міліції викликали представників місцевих українських патріотичних організацій.
— Дзвонили, запрошували на розмову. Попереджали, щоб не створювали провокацій. Що саме розуміють під цим словом — не пояснювали. Але не погрожували, — розповідає Павло Кириленко.
О 14.30 близько сотні паломників моляться на площі. Святково вбрані жінки у світлих хустках стукають у двері Спасо-Преображенського храму. Просять упустити. Розмовляти не хочуть:
— Ідіть звідси! — кричить монашка з поморщеним обличчям. Жує бутерброд.
На сонці температура +45°С. Затінку на площі перед церквою нема. Літня жінка сидить під великою пляжною парасолькою.
— Приїхала із Сімферополя, тут живе донька Олена із зятем Дмитром, — розповідає 56-річна Вікторія Андріївна, вчителька математики. — Спеціальна так підгадала, щоб і дітей побачити, і з Кирилом помолитися.
Підходять троє молодих людей. Цікавляться, чого зібрався натовп.
— Це ж треба! Вони не знають, що Кирило приїде. Віри у молоді не вистачає, це я вам як учителька кажу.
35-річна Олена приїхала ранковим поїздом, аби 15 хв. помолитися із патріархом. Стільки триватиме молебень у храмі.
— Щоб із вами говорити, мені необхідне благословення, — каже.
У середу зранку Кирило освячуватиме Успенський монастир на вул. Преображенській.
Коментарі