— Этот год мы живем на таблетках и только этим делом. Сына нам никто не вернет, но мы сделаем все, чтобы добиться справедливости, — каже 55-річний Олександр Орлов із Боярки на Київщині.
"Крайнім зробили Валецького"
За загибель п'ятьох поліцейських нікого не покарали
Його син загинув торік під час перестрілки в селі Княжичі Броварського району на Київщині. Уночі 4 грудня спецпризначенці поліції постріляли оперативників та інспекторів державної охорони. Загинули інспектори 24-річний Сергій Орлов, 25-річний Євген Куртєв, оперативники 25-річний Юліан Рудько і 27-річний Олександр Маніца та 31-річний Віталій Валецький — начальник столичного відділу управління корпусу оперативно-раптової дії.
— У сина випустили 38 куль. Помер від перших трьох. Стріляв Валецький, — розповідає Олександр Афанасійович.
Олександр Орлов — колишній міліціонер. Проводить власне розслідування загибелі сина.
— У Княжичах розробляли потужну спецоперацію. Розвідники кілька днів спостерігали за будинком, який мала грабувати банда, — каже Олександр Афанасійович. — Планів затримувати грабіжників на місці не було. Їм мали дати змогу все винести, а затримати в Києві. Хлопці зі служби охорони приїхали на сигналізацію, що спрацювала о 2:08. Розвідникам наказали слухати розмову. А тоді підставили.
Інспектори сприйняли розвідників за грабіжників. Забрали до свого автомобіля. За кілька хвилин КОРД почав стріляти.
Олександр Орлов говорить: загибель п'яти поліцейських не розслідували, доки в справу не втрутилась прокуратура.
— Найлегше звинуватити мертвого. Крайнім зробили Валецького, — продовжує Олександр Афанасійович. — А він лише виконував наказ. Я вважаю винними Андрія Крищенка й Германа Приступа (начальник поліції Києва й начальник Шевченківського райуправління поліції столиці. — ГПУ). Вони не мали права віддавати такі команди, не мали ні плану операції, ні рапортів. Усе писали на колінах заднім числом і підшивали до справи.
Кожній родині загиблого правоохоронця обіцяли виплатити по 700 тис. грн компенсації. Виділити квартири тим, хто не має житла.
— Ті гроші — не компенсація, а страховка. Вона передбачена у разі загибелі правоохоронця при виконанні. Окремо з працівників поліції збирали гроші по Україні — загалом 12 мільйонів. З них купили квартиру вдові Куртєвій, решту розділили між чотирма сім'ями. Ми з дружиною отримали 266 тисяч гривень. Родина Валецького не отримала нічого. Їм не виплатили ні страховку, ні компенсацію, бо він ніби винен, — каже Орлов.
Офіційно підозрюваними в серії пограбувань будинків та офісів у Київській області, які планували черговий злочин у Княжичах, назвали трьох людей.
Це Микола Клочков, Юрій Бурляй і Олексій Токарев. Слідчі встановили їхню причетність до пограбування валютників у Києві на просп. Перемоги — за три місяці до трагедії в Княжичах.
— Бурляй і Клочков на момент трагедії служили в поліції. Їх тільки зараз звільнили. Юрія Бурляя — в серпні, Микола Клочков написав рапорт 26 листопада 2017 року, — каже Олександр Орлов.
1 700 гривень становить прожитковий мінімум з 1 грудня. Зріс на 76 грн. До суми прив'язані всі соціальні виплати держави. Вони теж виростуть. Прожитковий мінімум для дітей до 6 років відтепер складає 1492 грн, до 18 років — 1860 грн. Також підвищили виплати малозабезпеченим сім'ям, людям, які доглядають інваліда І чи ІІ групи, одиноким матерям.
21 тисяча українських пар скористалися послугою "Шлюб за добу", каже міністр юстиції Павло Петренко. Послугу запровадили в липні торік.
Коментарі