У ніч проти понеділка о 1 год. 10 хв. спалахнув столичний речовий ринок Виноградар. Вигоріли 56 павільйонів з і100. Пожежників викликали жителі сусідніх будинків, які помітили вогонь зі своїх вікон.
Об 11.30 у понеділок центральний вхід на ринок зачинений. Охоронець пропускає тільки власників постраждалих яток. Ті стоять купками біля контейнерів.
— Моё торговое место полностью сгорело. Очень большой убыток, — розповідає Любов Андріївна. — Залишався ще зимовий товар — чоловічі спортивні костюми, куртки, светри. І новий асортимент на літо. Пожежники "гальмували". Все горить, ми кричимо: "Гасіть", а вони бігають туди-сюди, ніби спеціально.
Літні жінки й діти пробираються на базар через інший вхід, щоб роздивитися, що там сталося.
— Вот банда єта наша власть. Подожгли, твари. Уничножили, и все, — розмовляють дві жінки в затінку поодаль.
— Сфотографую і викладу Вконтакте, хай наші подивляться, — чути дзвінкий голос дівчини років 15.
Двоє хлопців молодших класів риються в попелі у павільйонах — шукають, раптом залишилося що-небудь цінне.
— Гола і боса стою. Як жити далі? Я в цей бізнес 20 років вкладала гроші, дітей учили, за квартиру сплачували, — плаче Людмила Іванівна. Вона впевнена, що павільйони підпалили. — Шо це за постановка питання? Могли би попередити, щоб люди повиносили товар. А зараз хто дасть ніщому гроші? Он Стьопа, бєдний. Його діти заклали квартиру, шоб бізнес розкрутити.
— Чого ти плачеш? Ти ж не перший рік цим займаєшся. Попроси, хай дадуть товар без грошей, у борг. Тебе ж усі знають. Я зі своїми постачальниками вже договорилася, — чути голос іншої власниці.
— У мене 5 гривень у кармані, зі мною ніхто говорить не буде, — приєднується до розмови Олександра Давиденко. — Я на цьому ринку 19 років, я його будувала, я його талісман, а тепер в одну мить нічого немає.
Магазин навпроти Олександри Миколаївни не постраждав.
— Мені пощастило, сусід допоміг. Він устиг винести частину свого товару і не дав вогню перейти на наш, — каже російською Тетяна Варгалюк. — Я приїхала о п'ятій ранку. З пожежного відділення, яке за 5 хвилин від ринку, машини їхали 25 хвилин. Це просто неподобство.
На ринок заходить Святослав Швецов, керівник київської організації Всеукраїнської профспілки "Столиця-регіони". Підприємці засипають його запитаннями:
— Хто підпалив? Адміністрація? Що нам робити? Виплатять компенсацію?
— Украина готовится к Евро-2012. И власть страется очистить город от рынков, которые не соответствуют европейским стандартам, — пояснює Святослав Швецов. — Із 140 ринкових майданчиків 86 законні. Решту — зносять. А законні знищують таким шляхом. Замість нинішніх планують збудувати чотири-п'ять комунальних ринків, де зможуть працювати всі підприємці. Це фактично війна з малим бізнесом. Упевнений, що це — підпал. Ринок загорівся одразу з чотирьох сторін. А мешканці з довколишніх будинків бачили людей, які через забор перекидали коктейлі Молотова. Будь-який ринок, який загоряється в ніч на понеділок, коли на базарі вихідний, спалахує з чиєюсь допомогою.
На Виноградарі говорять, що паліям заплатили $5 тис. У мерії й міліції припускають, що йдуть бої за право власності над ринком.
Коментарі
3