Пам'ятник гетьману Іванові Мазепі відкрили на Соборній площі Полтави 7 травня. До 12:00 туди сходиться понад 2 тис. людей. Є чимало гостей із-за кордону. Тримають у руках квіти, синьо-жовті стрічки та прапори. Чекають на виступ президента Петра Порошенка. Багато людей спостерігають за дійством із балконів і вікон 5-поверхівок поблизу площі.
— Років п'ять тому був категорично проти Мазепи. Нас в інституті вчили, що він — зрадник. І хотів, аби шведи знищили Україну. А Петро I її захищав і добре, що переміг 1709 року (тоді під Полтавою відбулася битва між московським і шведським військом. Виграли московити на чолі з царем Петром I. — ГПУ), — каже полтавець 57-річний Ігор Марченко. — Але після початку АТО перечитав історію. В архівах сидів. І прийшов до висновку, що Мазепа — герой. Хотів скинути московське ярмо і відновити українське козацтво. Тепер я найбільший прихильник гетьмана у сім'ї. Його фотографії повинні висіти в школах й інститутах, як і світлини Шевченка.
Навпроти пам'ятника 30-річна жінка закурює цигарку. Відмовляється представитися.
— Нейтрально ставлюся до пам'ятника. Ті гроші, які на нього вкинули — краще віддали б у якусь лікарню, — кашляє. — А якщо дуже хочеться, то достатньо було б погруддя поставити. І то краще не тут, а де була Полтавська битва. Там йому місце.
Починається дощ. 32-річний Олександр застібає водонепроникну куртку.
— Інтересно було побачить, чи прийде на відкриття наш мер Олександр Мамай (був проти встановлення пам'ятника. — ГПУ). Все ж таки Порошенко приїхав, — посміхається. — Але досі Мамая ніде не бачу. Зовсім страх потіряв. Не здивуюся, якщо він і в суд подасть на відкриття пам'ятника. Типу, пройшло незаконно.
На спеціально встановлену сцену піднімаються патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет і президент Петро Порошенко.
— За останні два роки своїми діями Росія значно популяризувала гетьмана Мазепу. Вони зробили більше, ніж Нацбанк, який випускає його зображення на купюрах у 10 гривень. І сьогодні у нас великий день. Це подія всеукраїнського масштабу, — говорить Порошенко. — Ініціатори встановлення монументу — просто молодці. Це перший такий в Україні (по одному пам'ятнику Мазепі є в Австрії, США і Румунії. — ГПУ).
— Відкриття пам'ятника — це ще одна перемога правди над брехнею. А правда Мазепи у тому, що він захищав свободу України, — каже патріарх Філарет. — Вважаю Мазепу переможцем, бо у кінцевому результаті Україна стала вільною країною. Так, як він і мріяв.
Після офіційної церемонії люди кладуть квіти до пам'ятника.
— На відкриття монументу приїхав із Варшави. Знаю, що поляки тоді підтримували цього гетьмана, — каже Анатоль Шолюдко з Польщі. — Хочу висловити повагу всім українцям. Сподіваюся, життя у вас буде ще кращим за наше. Ви — добрі люди і заслуговуєте на це.
Пам'ятник Іванові Мазепі планували відкрити у Полтаві з 2005 року. Ініціатор його встановлення — колишній народний депутат Микола Кульчинський. Монумент бронзовий. Разом із гранітним п'єдесталом важить 27,5 т, заввишки — 7 м. Його вартість становить близько 2 млн грн. Гроші збирали з пожертв українців. 250 тис. грн дав Віктор Ющенко. Це перший повноцінний пам'ятник гетьману в Україні. Раніше його погруддя встановили у Чернігові і селі Мазепинці Білоцерківського району на Київщині.
Монумент намагалися підірвати
У ніч на 4 травня пам'ятник Іванові Мазепі намагалися підірвати. Невідомі поклали вибухівку під полотно, яким був накритий постамент.
— Люди почули сильний вибух. Побачили чорний дим з-під пам'ятника, — каже Юрій Сулаєв з Полтавської обласної поліції. — Від монументу відколовся невеликий уламок мармуру. Поліцейські шукають зловмисників.
Коментарі