З 19 грудня повністю вакциновані українці почнуть отримувати по 1 тис. грн. Винагороду за щеплення пообіцяв президент Володимир Зеленський, 43 роки. Гроші нараховуватимуть через мобільний додаток "Дія".
До кінця року на програму виділять 3 млрд грн. Стільки ж — і на початку 2022-го.
— Ці кошти можна витратити на абонемент у спортзал, кінотеатр, театр, музей, концертний чи виставковий центр. Або на квитки для мандрівок по країні, — каже Володимир Олександрович. — Оскільки застосунок "Дія" є не у кожного, особливо в літніх людей, то держава забезпечить альтернативну можливість отримати гроші.
— Це буде не готівка, а певний ваучер, сертифікат чи депозит із переліком товарів і послуг. Вичерпний список оголосимо найближчим часом, — говорить речник глави держави Сергій Никифоров. — Це масштабна програма з підтримки бізнесу. Тільки гроші йому віддають опосередковано — через споживачів. У такий спосіб влада висловлює вдячність людям, які вакцинувалися, і заохочує до щеплення тих, хто вагається.
Подібною ініціативою влада хоче стимулювати вакцинування та покращити рейтинги Зеленського, що почали стрімко падати, каже політолог Михайло Басараб, 44 роки:
— Президент вирішив вдатися до прямого підкупу громадян, але ця заява не дасть йому бажаного результату. Звісно, йому не шкода роздавати гроші, бо вони йдуть із бюджету. Проблема в тому, що ці кошти можна отримати через "Дію". А вона є не у всіх. Відповідно, можуть збиратися натовпи людей біля банків. Такі незручності сприятимуть зростанню невдоволення серед громадян.
Зараз в Україні щотижня роблять понад 1,5 млн щеплень. На середину листопада повністю вакциновані 39,4% українців. Першу дозу отримали 28% громадян.
У червоній зоні карантину перебувають Київ і 18 областей. У помаранчевій — Закарпаття, Полтавщина, Харківщина та Буковина. Кіровоградська й Тернопільська області — в жовтій зоні.
— Області можуть почати виходити із червоної зони наступного тижня, — говорить міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, 41 рік. — Є низка регіонів, де зменшився відсоток захворюваності. Вперше за останні три місяці середньодобова кількість виписок із ковідних лікарень переважає число госпіталізованих. Знизився і відсоток зайнятих ліжок із киснем.
— Ми досягли піку. Минулого тижня інфікувалися 139 тисяч людей — на 13 тисяч менше, ніж позаминулого, — каже прем'єр-міністр Денис Шмигаль, 46 років.
Водночас за добу, 15 листопада, в Україні від коронавірусу померли 838 осіб — найбільше від початку пандемії.
— Пік захворюваності пройдений. Але пікова смертність ще зберігається, — розповідає член експертної групи оперативного штабу Міністерства охорони здоров'я Сергій Дубровий, 43 роки. — В різних регіонах відділення інтенсивної терапії зараз заповнені від 50 до 95 відсотків. Помирає значна частина людей, які перебувають в медзакладах довгий час. Тому високий показник летальності зберігатиметься ще кілька тижнів.
В Україні домінує штам коронавірусу "Дельта". Він продовжує мутувати, розповідає директор Інституту біохімії ім. Олександра Палладіна 78-річний Сергій Комісаренко:
— Ми не можемо передбачити, як розвиватиметься вірус. Може в подальшому стати ще агресивніший. Але можуть бути й такі варіанти мутацій, що рідше призводитимуть до смерті.
Коментарі