— Моє сонечко, чого ти засмутився? Збився? Усе добре. Головне не перемога, а участь. Іди далі рахуй. Усе в тебе вийде, — каже киянка Віра Чернишова онуку 7-річному Олексію Черняєву. Хлопець у джинсових штанях та зеленій футболці з крокодилом плаче. Стоять на четвертому поверсі столичного торговельного центру "Україна" на пл. Перемоги. Там 29 травня вперше відбулася всеукраїнська олімпіада з ментальної арифметики.
На змагання з усної лічби із використанням рахівниці-абакуса приїхали понад 600 дітей з усієї країни. Вік учасників — від 5 до 14 років. Олімпіада проходила в кілька етапів. Завдання проводили по вікових категоріях 5–6, 7–9 та 10–14 років. Учні вирішували приклади, які для них підготували заздалегідь. Також — ті, що комп'ютерна програма створювала безпосередньо під час олімпіади.
У залі людно. На основному майданчику за невеликими дерев'яними столами схилилися діти різного віку. Екран "диктує" їм приклади. Порахувавши подумки, конкурсанти одразу занотовують результат на аркуш. Отримавши завдання, правою рукою в повітрі "пересувають" уявні кісточки рахівниці. Дітей щільним колом обступили батьки.
У кожного учасника на столі — абакус. Числа на ньому позначені певним положенням на спиці. На кожній із них нанизано п'ять кісточок. Вони розділені поперечною перекладиною. Пересувають кісточки двома пальцями — великим і вказівним. За допомогою рахівниці діти подумки додають, віднімають, множать і ділять будь-які числа.
— Ментальна арифметика в деяких країнах Сходу входить до шкільної програми. Заняття розвивають одразу обидві півкулі мозку. Це покращує мислення, увагу та концентрацію, допомагає у вивченні іноземних мов, — розповідає співорганізатор олімпіади 30-річний Роман Онищенко. Він — співзасновник освітнього центру ментальної арифметики "Індіго Ментал Клуб". — В Україні школи ментальної лічби почали з'являтися три роки тому. Загалом в нашій країні її вивчають до 10 тисяч дітей.
Оптимальний вік для опанування ментальної арифметики — від 5 до 15 років. Дорослим навчитися набагато складніше.
— На змагання з учасниками прибули родичі для підтримки, — додає Роман Онищенко. — Приємно вразило село Радовель Житомирської області. Там у школі навчається 140 дітей. Із них на олімпіаду приїхали 95.
473 дитини віком 5–14 років встановили рекорд з одночасної лічби на рахівницях "абакус". Рекорд у номінації "Найбільша кількість дітей, які одночасно рахують на рахівницях "абакус" зафіксували представники Національного реєстру рекордів України.
"Син став краще запам'ятовувати нові слова англійською"
— Почула про цю методику від друзів, — говорить 38-річна Ольга Мусікова з Харкова. Віддала сина Ярослава, 6 років, на заняття з ментальної арифметики. — Дитина не тільки вчиться швидко рахувати великі числа. За півроку занять у неї покращилася увага, фотографічна й довготривала пам'ять. Син швидко засвоює інформацію. Йому легко дається навчання у школі. Ми також додатково займаємося іноземною мовою. Помітила, що Ярослав став краще запам'ятовувати нові слова англійською.
Коментарі