Опівдні 26 жовтня до Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького" у Львові завітав прем'єр-міністр Канади Стівен Харпер, 51 рік.
— Про візит канадського прем'єр-міністра нас повідомили за тиждень. Мені зателефонували з посольства Канади в Україні і запитали, чи можна Стівену Харперу відвідати музей. Я зрадів, адже зацікавлений, щоби про це місце дізналися якомога більше людей у світі, — розповідає директор "Тюрми на Лонцького" Руслан Забілий, 35 років. — Планувалося, що Харпер пробуде в нас 15–20 хвилин. Та екскурсія музеєм затягнулася на півгодини.
Із Забілим канадець спілкувався через перекладача. У розмові зазначив, що добре поінформований про тиск на історика. Сказав, що це стало однією з причин його приїзду до Львова.
8 вересня понад 14 год. працівники Служби безпеки допитували Забілого. Казали, нібито науковець збирався розголосити державну таємницю. Він працює над розсекреченими документами щодо визвольного руху із 1919 по 1991 рік.
— Харпер знає, що в нас відбувається зі свободою слова та громадянськими правами, — додає історик. — Казав, що "Тюрма на Лонцького" — похмурий, але зворушливий символ української стійкості. Припустив, що тут важко перебувати і працювати. Та зазначив, що такі музеї необхідні, аби не допустити повторення злочинів тоталітаризму.
У музейній книзі відгуків Харпер написав: "Можна серце розбити і зламати тіло, але дух від цього стає ще сильнішим".
Коментарі