— Ми розмовляли з дружиною в кімнаті. У нас стоїть двоярусне дитяче ліжко. Дивлюся, а верхня його частина починає хитатися. Це тривало лічені секунди. Я вискочив до іншої кімнати. Діти граються, коти спокійно лежать. Думаю, може в мене сонячний удар, — розказує 30-річний Антон Рябцев із Маріуполя на Донеччині.
Землетрус потужністю 4,5 бала у Приазов'ї стався 7 серпня близько 11:30. Його відчули жителі Маріуполя та кількох районів Донеччини — Волноваського, Мангуського та Мар'їнського. Жертв і руйнувань немає. У деяких будинках з'явилися тріщини.
— Ми живемо на другому поверсі. А знайомий із п'ятого казав, що в нього люстра гойдалася і посуд торохтів на кухні. Усе місто тільки про це й говорить, — продовжує Рябцев. — Паніки немає, але базікають, що то були випробування нової зброї.
— Ми були на тренінгу, — каже журналістка 27-річна Галина Балабанова. — 4-поверховий будинок труснуло добряче. Подумали про обстріл. Вибігли надвір, почали роздивлятися, чи немає диму або руйнувань. Хотіли їхати допомагати пораненим. Коли дізналися про землетрус, півгодини простояли на вулиці.
— Я був у кабінеті, коли почувся якийсь гул із-під землі, — каже 43-річний В'ячеслав Аброськін, начальник Головного управління Нацполіції Донеччини. — Будівля зарухалася, на столі все затремтіло. Перша думка — росіяни вдарили з "Градів". Це тривало до 30 секунд.
Вискочив у коридор, люди мої теж. Набрав командуючого з оперативної установки. Він каже: "Ми не стріляємо". Потім дізналися про землетрус.
Науковці називають землетруси у Приазов'ї прогнозованим явищем.
— Підземні поштовхи виникли на краю потужного сейсмічного поясу, — пояснює заступник директора Інституту геофізики Національної академій наук 67-річний Володимир Кендзера. — Євразійська плита рухається зверху вниз. Африканська й індійська — у протилежний бік. Ці плити зітнулися кілька мільйонів років тому. І продовжують рухатися. Виникають величезні напруження, що проявляються у вигляді землетрусів. Що в цьому місці можуть бути поштовхи, вказано на сейсмічній карті.
Суботній землетрус мав магнітуду від 4,5 до 4,9 бала на глибині 10 кілометрів. У цьому регіоні можуть бути й потужніші. Із 1960-х років там зафіксували кілька слабших. Такі, як стався 7 серпня, повторюються раз на п'ять тисяч років.
Як поводитися під час землетрусу
1. Найважливіше — реагувати негайно. Намагайтеся зберігати спокій.
2. У будинку знайдіть безпечне місце — під ліжком або під столом. Тримайтеся подалі від вікон і важких предметів, як-от холодильник. Вони можуть перекинутися.
3. Якщо землетрус застав у будівлі, на одному з поверхів вище третього, якнайшвидше вийдіть на вулицю. Відійдіть від будинку і ліній електропередач.
4. Коли землетрус застав під час сну, не витрачайте часу на одягання. Хіба захопіть куртку, якщо холодно. І документи — якщо їх пошук не займе багато часу.
5. Від високої будівлі відбігайте на відкриту місцевість — у поле чи на стадіон.
Коментарі