21 листопада центр Луганська перекрили невідомі зі зброєю, у формі без розпізнавальних знаків. Увечері до міста ввійшла колона військової техніки – КамАЗи, бронетранспортери, бойові машини. У соцмережах бойовиків написали, що приїхала "республіканська гвардія ДНР". Колона рухалася з боку Донецька, підтвердили в ОБСЄ.
У Луганську триває протистояння між угрупованнями ватажка ЛНР 53-річного Ігоря Плотницького та бойовика 44-річного Ігоря Корнета.
Плотницький звільнив Корнета з посади "міністра внутрішніх справ", звинувативши, що той 2014-го "віджав" будинок у пенсіонерки й оселився там.
— Ось господиня, ось прокуратура, МДБ ("міністерство держбезпеки". — ГПУ). Усі вирішили, що настав час дотримуватися законності. Тому звільняйте будинок, — звернувся ватажок ЛНР до Корнета на камеру.
Місцевий "суд" відсторонив Корнета. Той — забарикадувався у будівлі. Відмовився йти у відставку і звинуватив оточення Плотницького у співпраці з українськими спецслужбами. Люди Корнета вимкнули в Луганську телебачення та радіо.
"Озброєні люди штурмом взяли "генпрокуратуру ЛНР". "Генпрокурора" арештували. Це людина Плотницького. Доля самого Плотницького поки що невідома. Вранці з'явилося відео, на якому він нібито проводить наради з "міністрами". За іншими даними — втік до Росії", — написав у соцмережі журналіст Денис Казанський.
— У ЛНР змінюється куратор. Це боротьба між вежами Кремля, між ФСБ і міноборони, — каже військовий експерт 52-річний Олег Жданов. — Перші курирували Луганськ, другі — Донецьк. Військові переконали Путіна, що все треба зосередити в одних руках. Якщо в Луганську не йдуть перестрілки, значить, усе вирішують у Кремлі і на Луб'янці (так називають ФСБ, її офіс розташований на вулиці Велика Луб'янка. — ГПУ). Борються за бюджетні кошти, які Росія виділяє на утримання ЛНР.
Кого підтримує Кремль?
— Військових. Путін, хоча сам колишній ФСБшник, не любить цю структуру. Після 2014 року двічі робив зачистки в лавах служби. Одним указом звільнили 25 генералів, другим — півтора десятка. Свого часу створив Слідчий комітет, щоб відібрати у ФСБ повноваження на розшукову діяльність. Для нього міністр оборони Сергій Шойгу — права рука.
Яка ймовірність, що в Луганську замінять ватажка?
— Якщо домовляться про повну заміну керівництва в Луганську, Плотницького можуть відізвати в Москву. Стане як Гіркін, який добре почувається в Росії. У Луганську призначать когось іншого.
Інший варіант — Плотницького і Корнета знищать, щойно вони стануть загрозою для кураторів. Як Ґіві чи Моторола (російські бойовики 36-річний Михайло Толстих і 33-річний Арсен Павлов, убиті на окупованій території Донеччини. — ГПУ). Це стиль роботи ще радянської розвідки і російських спецслужб.
Які можливі сценарії розвитку подій?
— Збройного протистояння не буде. ЛНР віддадуть міністерству оборони. Разом із бюджетом. Можливо, Плотницького залишать керівником. Повернеться з Москви і займе ту саму посаду, але без повноважень. Сидітиме в кріслі як подвійна маріонетка, бо його підпис стоїть на Мінських домовленостях. Корнет може отримати повноваження і гроші.
Що це означає для України?
— Це — внутрішній конфлікт. Та ми могли б використати це, якби мали стратегію повернення Донбасу. Але в нас — мирний план.
Стратегічно таке протистояння для України — великий плюс. Укотре Путін образив ФСБ. Генерали не отримають конвертів із відкатами від Плотницького на Новий рік. Такі речі не пробачають. Якщо трон у Кремлі розхитається, ФСБ допоможе вибити його з-під Путіна.
Чи варто Захарченку теж готуватися до перевороту?
— Ні. Він — відданий, як собака. Свою вірність Генштабу підтвердив у липні. Ті перевіряли його на розкрадання палива і боєприпасів. Досі живий і на посту. Отже, відкати йдуть куди треба і краде в межах дозволеного.
Плотницький має давній конфлікт із Захарченком
— Це — війна між спецслужбами Росії, ФСБ і головного розвідуправління генштабу, — каже військовий експерт Дмитро Снєгирьов, 46 років. — За фінансові потоки — видобуток вугілля, наркотрафік, торгівлю зброєю і контрабанду спирту.
У Корнета є підтримка бойовиків ДНР. Контролював постачання вугілля туди. Ще до окупації донецькі хотіли взяти під контроль видобуток на Луганщині. Тепер — і інші джерела фінансування. Зокрема, Луганський лікеро-горілчаний завод. Довкола нього розгорнулися війни ще 2016-го. Плотницький має давній конфлікт із ватажком ДНР Олександром Захарченком.
Показовим є те, що Путін розмовляє із Плотницьким. Уперше за роки війни віддає наказ про обмін полоненими з Україною, а за кілька днів відбувається переворот. Це означає, що Кремль не контролює окуповані території повною мірою. Відповідно, з рук Путіна вислизає і контроль над Росією.
Коментарі