— Неделю назад на сайте объявлений узнала свою микроволновку. Она особенная, с орнаментом. Подарок сестры к юбилею. Позвонила, начала расспрашивать, где взяли ее, так на том конце отключились. Больше дозвониться не могу, — розповідає переселенка 54-річна Галина Шелухіна з Донецька.
Жінка покинула квартиру й переїхала до Дніпропетровська.
— Мою мікрохвильовку продавали за тисячу гривень. Це дуже дешево, така нова тепер коштує близько чотирьох тисяч. Розіслала той сайт усім знайомим, які теж переїхали. Хтось упізнав свій телевізор, хтось — ковдру. У сусідки винесли дитячі речі й виставили їх на продаж.
На сайтах оголошень масово розпродують вживану побутову техніку з Донецька та Луганська. Пропонують доставку в Київ та інші регіони. Найпопулярніші — комп'ютери, телевізори, холодильники. На другому місці — дивани, ліжка, кухонні меблі. Менше цікавляться одягом і взуттям. Власник такого сайту Сергій Єрохін каже: є вся побутова техніка. Проблема з доставкою до регіону. Іноді машина їде лише раз на місяць.
— Мне все доставляют боевики, — неохоче каже телефоном 39-річний Сергій Єрохін. — Я открыл ломбард. Плачу за товар деньги. Документов на технику нет, но цены хорошие. Двухдверный холодильник на прошлой неделе продал за 3 тысячи гривен. Почти новый. Сейчас собираюсь везти его в Оболонский район Киева. Хорошо идут мобильные, шубы из натурального меха. Люди не просят документы, понимают, что товар из вскрытых квартир.
Сергій зізнається, що бойовики активізувалися. Щотижня приносять до 120 одиниць техніки й меблів. Скаржаться, що їм не платять, тому компенсують свої збитки крадіжками.
— В городе полнейший беспредел, — розповідає 27-річна Юлія Меньшина з Донецька. — Була свідком, як відкривали квартиру сусідів. Серед білого дня прямо чергою з автомата вибили замок і зайшли всередину. Ми з чоловіком вбігли прямісінько за ними. Ті амбали направили на нас автомати й сказали: як не хочемо здохнути — маємо мовчати. Я повернулася в свою квартиру, подзвонила в міліцію (так звана "поліція ДНР". — "ГПУ"), потім пішла у відділок і написала заяву про пограбування. Це все сталося майже два тижні тому. Досі ніхто не прийшов. Місцеві, які залишилися, масово ставлять решітки на вікна й двері, аби вберегтися від пограбувань.
Каже: більшість магазинів із побутовою технікою, одягом і посудом закрилися, натомість з'явилися ломбарди й комісійні магазини.
— Щодня відкривається новий ломбард, — каже Меньшина. — Люди здають прикраси, посуд, побутову техніку, щоб купити їжу й ліки. Ціни в них занадто низькі. Грам золота в ломбарді — 380 гривень, а в ювелірних магазинах за нього просять більше тисячі. Приймають речі й за кілька днів виставляють на продаж. Донецькі не мають змоги нічого купити.
У Калінінському районі найбільше комісійних крамниць. Там можна здати речі без документів, але гроші дають не одразу.
— Сейчас принимаем осень и зиму. Люди, которые раньше могли покупать брендовые вещи, начали одеваться попроще. Донецк сильно обеднел. Вчера видела девушку в дутых сапогах и заштопанной куртке. Так раньше в магазин за хлебом не ходили, — каже власниця комісійного магазину Ірина. Прізвище не називає. Каже: раніше торгувала фірмовими речами, дорогими джинсами, взуттям, сумками. — Тепер приймаємо чужі речі. Оцінюємо самі. Беремо більше 30 відсотків від вартості. І все одно люди несуть речі. Роботи немає, а як є, то не платять. Дочка — вчителька, досі не отримала грошей за вересень. Приходить вдягатися в комісійку. Зараз несуть дорогі шкіряні дивани, меблі, просять виміняти на дитячі речі чи взуття. Ми не питаємо, звідки взяли все те добро. Документів теж не вимагаємо.
Коментарі
1