18 грудня у Львові зафіксували найтепліший за останні 30 років день — температура піднялася до +15,6°C. Напередодні в Києві було 10,4 градуса тепла. Подібну погоду цього дня у столиці спостерігали 137 років тому, але тоді було холодніше на 1,7°C, заявили в Центральній геофізичній обсерваторії ім. Бориса Срезневського.
Цьогорічна осінь стала однією з найтепліших в історії, кажуть синоптики. У листопаді та жовтні було встановлено кілька температурних рекордів по країні. У столиці восени було в середньому +9,4°C — на 1,4 градуса вище за кліматичну норму.
— Теплі процеси в нас розвиваються останні п'ять років. 2019-й став найтеплішим не тільки в Україні, а й у світі, — каже 53-річна Віра Балабух із Гідрометеорологічного інституту. — Потепління пов'язане зі змінами в кліматичній системі. Зараз в Україну йде тепло з Африки. Відбуваються процеси, як у червні. Якби зараз було літо, температура доходила би до 40 градусів і вище. Тепло спричинило цвітіння дерев у багатьох регіонах — слив, калини. Розпускається верба. Встановилася температура, характерна для жовтня чи весни, коли починається вегетативний період.
До середини століття температура восени та грудні ще більше підвищуватиметься, прогнозує Віра Балабух:
— Це відбувається, бо знижується швидкість руху повітря. Воно може затримуватися на певній території тривалий час. Недоліком цих кліматичних змін є дефіцит опадів. Цьогоріч на значній території України дощів випало менше норми. Особливо на Черкащині. Фермерам уже не обійтися без штучного зрошування. Посуха характерна і для Полісся. А там ми ще нещодавно висушували болота.
Дефіцит дощів та снігу може призвести до зменшення запасів питної води, додає експерт:
— У нас 75 відсотків річок живляться снігом. За його відсутності частина водойм пересихає. Таку тенденцію ми вже відстежували цьогоріч. Це призводить і до зникнення води в колодязях.
Серед плюсів потепління — можливість економити на опаленні. Також на дорогах менше ожеледиці. Зменшується ризик аварій. Фермери адаптуються до нового клімату. Вирощують по два врожаї у рік.
До кінця століття внаслідок зміни клімату десь із сотню українських міст і сіл будуть повністю або частково затоплені, заявив міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, 35 років.
— Це реальна загроза, — розповідає Віра Балабух. — Нині лише у Гренландії льодовик розтанув так, як очікували 2070-го. В Арктиці майже не лишилося багаторічного льоду. Є великий ризик для українських населених пунктів біля Чорного та Азовського морів. Селище Вилкове на Одещині вже затоплює. Владі потрібно оцінити всі ризики й невідкладно розробляти план адаптації територій до можливих змін.
Коментарі