Цього літа до Криму приїхали на 700 тис. туристів менше, ніж очікували.
Півострів відвідали 5 млн чоловік: 72% українців, 24% — громадяни СНГ і 4% — жителі далекого зарубіжжя.
Про причини низької популярності чорноморського курорту розказує Роман Пономаренко, 36 років, з Асоціації малих готелів і апартаментів України.
— На кількість вплинула погана погода, особливо в червні — на початку липня. Вода була холодна. Друга причина — жадібність і хамство кримчан. Немає кому навчати персонал. Беруть дівчинку, і вона працює, як уміє. Хазяїн-жлоб не хоче послати її на стажування у столицю, бо за це треба платити. Хоча за тиждень персонал можна так відтренувати, що неввічливість викорінюється назавжди. Тому найуспішніші готелі у Криму — ті, де не місцеве керівництво. І персонал вони добирають зі Львова, Донецька, Харкова, Тернополя. Звідки завгодно, тільки не з Криму.
Щороку у власника кримської нерухомості спрацьовує інстинкт: підняти ціну на 10–15 відсотків. Мовляв, подорожчання палива, продуктів. Але це не так. Наші хостели коштують 110 гривень за ліжко-місце на добу. Ціна не змінюється третій рік. Ситуацію із підвищенням цін виправить тільки конкуренція. А вона буде тоді, коли в Крим прийдуть західні незаангажовані готельні мережі.
Чи можливо в Криму зробити систему "все включено", як у Туреччині?
— Окремі готелі робили якісь потуги, але не виходить. Цю систему могли б запровадити великі санаторії. Бо найголовніше у ній не їжа, а територія, яку не хочеться залишати. Щоб усе грамотно організувати, треба запросити іноземних консультантів, платити їм 5–6 тисяч євро на місяць. Ніхто не хоче.
Чому іноземці не приїхали до нас?
— Білоруси через економічну кризу. А росіян ніби й не мало поменшати. Політика ведеться проросійська, Юля сидить, ніяких ідеологічних перешкод немає. Ймовірно, через ціни обирають інші курорти.
Досі є проблема платних і закритих пляжів.
— 1999 року я був в Італії, в Портофіно. Там був такий же безлад із пляжами, як у нас. Вони змусили всіх власників вілл, окрім маєтків рівня Берлусконі, знести паркани навколо пляжів. З нинішньою владою в Україні ми будемо рухатися по такому ж принципу. Паркани позносять, залишивши особисті пляжі тільки найбагатшим.
Чому не зробили цього вже нинішнього літа?
— На рішення, що приймають у Києві, в Криму ніхто не зважає. Влада центрального рівня має посилити вплив на місцях, щоб у Криму не вважали себе окремою державою. Бажано відкрити центри з навчання персоналу. Бо профільні вузи не справляються. У всьому світі індустрія туризму називається "індустрією гостинності", а в нас "готельне господарство".
Коментарі