У ніч на 11 червня в Україні запрацював безвізовий режим із Євросоюзу. За першу добу цим правом скористалися 1894 українці. Таку інформацію на ранок понеділка повідомила Державна прикордонна служба. 78% громадян перетнули кордон на авто. 22% — скористалися авіасполученням. Відмову у виїзді отримали двоє. В обох випадках — за попередні "гріхи" у відносинах з міграційним законодавством на території країн ЄС.
10 червня президент України Петро Порошенко на Європейській площі столиці запускає символічний 12-годинний таймер, який рахує час до початку дії безвізового режиму з Євросоюзом.
— Український народ вступає в іншу історичну епоху, — каже Порошенко. — Ця подія знаменує остаточний розрив нашої держави з Російською імперією. "Прощай, немытая Россия, страна рабов, страна господ. И вы, мундиры голубые, и ты, им преданный народ", — писав російський поет Михайло Лєрмонтов.
Хочу звернутися до тих росіян, які знаходять у собі мужність засуджувати російську агресію проти України й вимагати демократичних прав і свобод. Хотів би нагадати слова іншого російського поета Олександра Пушкіна: "Товарищ, верь: взойдет она, звезда пленительного счастья. Россия вспрянет ото сна, и на обломках самовластья напишут ваши имена".
Наше остаточне й безповоротне розставання з Москвою відбудеться напередодні 12 червня, головного державного свята Росії — дня проголошення її суверенітету. І в цьому є певний символізм. Ми нарешті незалежні один від одного — політично, економічно, газово-енергетично, й навіть духовно. Нарешті ми вільні від їхніх "скреп".
У суботу зранку в Києві тривають святкування з нагоди безвізу. Хрещатик поділили на п'ять локацій. Презентують країни — міми у Франції, оперні співаки в Італії, музики та танцюристи в Іспанії. Перед сценами на кріслах-мішках люди чекають на виступи артистів.
Перед "Францією" стоїть жінка в сонцезахисних окулярах, волосся зібране у хвостик, на голові квітчаста пов'язка. На сцені номер показують троє мімів — двоє чоловіків намагаються добитися уваги дівчини.
— Мы с мужем — музыканты. Я играю на виолончели, он — скрипач. Немного поездили по миру. У нас много друзей во Франции, Испании, Португалии. Собираемся в гости. Хотя биометрические паспорта еще не сделали. Там огромные очереди. Думаю, к осени ажиотаж уляжется, — ділиться 46-річна Оксана Карпенко.
З метро на майдані Незалежності виходить Микола Омельченко, 36 років.
— Я вчитель фізкультури. Моєї зарплати не хватить на Європу, — Микола одягнений у джинси та картату сорочку. У руці — невеликий пакет. — Радів, якби війна закончилася, якби економіка зросла, рівень життя людей покращився б. Але може, колись і мені цей безвіз теж знадобиться.
Біля "Іспанії" стоїть невелика компанія. На сцені чоловік співає під гітару.
— Ми чекали на цей день і всім серцем вірили, що він буде. Із самого ранку прийшли святкувати запровадження безвізового режиму для України. Я щаслива, що наші діти подорожуватимуть Європою. Ми з чоловіком кілька років тому були в Хорватії. Згадуємо ту поїздку та мріємо про нові. Донька в липні збирається до Болгарії. Біометричні паспорти зробили торік. Безвіз — це наша перемога, — говорить 48-річна Інна Верещагіна. Спілкується російською.
Навпроти напису "Я лав Київ" на Майдані фотографується молода пара. У руках по молочному коктейлю з "Макдональдзу".
— Найперше, куди поїдемо, це Нідерланди, — каже 22-річний Степан Солов'яненко. — Ми з Олесею, киває на дівчину, у захваті від цієї країни. Мрію в Амстердамі подивитися їхні старовинні вулички, а Олеся обожнює тюльпани. Збиратимемо гроші на нашу мрію.
На лавочці дівчина в окулярах читає книжку Арчибальда Кроніна "Замок Броуді". Час від часу кусає велике зелене яблуко.
— Обожнюю Київ і святкування. Увечері з подругами підемо на концерт. На жаль, безвізом зможу скористатися, якщо зустріну заможного чоловіка, — сміється 26-річна Аліна Жульченко. — Я працюю медичною сестрою. Якщо випаде така нагода, хочу потрапити в паризький Діснейленд.
Біля фонтану навпроти стели Незалежності чоловік із дитячою коляскою знімає на відео фонтан, вулицю.
— На деякий час мушу обійтися без подорожей, — 29-річний Віталій Хабло з усмішкою киває на свою 3-місячну доньку. — Хай Катруся підросте трішки, тоді подумаємо про мандри. Ми з дружиною багато де побували: Угорщина, Іспанія, Білорусь, Польща, Німеччина, Франція, Англія. У мене невеликий інтернет-бізнес, тому мали можливість поїздити. Інша річ — тяганина з документами при оформленні візи. Ось по цьому я справді не сумуватиму. Хочемо поїхати в якесь містечко, якого навіть у путівниках немає. Такі місця можуть більше розповісти про країну, ніж мегаполіси.
30 країн Євросоюзу та Шенгенської зони можуть відвідувати українці без оформлення віз. Треба мати біометричний паспорт. Дозволяється перебувати за кордоном до 90 днів протягом 180 днів. Короткострокові поїздки за спрощеною процедурою для українців схвалили всі країни Євросоюзу, крім Великої Британії та Ірландії. А також Швейцарія, Ліхтенштейн, Ісландія та Норвегія.
Паб пообіцяв виставити пиво євродепутатам
За надання Україні безвізу 6 квітня проголосував 521 депутат Європарламенту. 75 були проти, 36 утрималися.
Столична мережа пивних барів "Бір Поінт Паб" на знак подяки оголосила про безстрокову акцію — євродепутати зможуть безкоштовно випити пива в їхніх закладах.
"На честь запровадження безвізового режиму, ми вирішили пригощати пивом усіх депутатів діючого складу Європарламенту. Розуміємо, що не всі зможуть приїхати 11 червня, тому обіцяємо їм довічно безкоштовне пиво. У нас його більше як 25 видів. Келихи об'ємом 0,33, 0,5 та 1 літр", — повідомили представники паба.
"Бір Поінт Паб" надіслав листа із запрошенням на ім'я голови Європейського парламенту Антоніо Тайані. Банер з інформацією про акцію розмістили неподалік будівлі Європарламенту у Брюсселі.
"Безкоштовне пиво назавжди для всіх членів Європейського парламенту. Дякуємо за безвізовий режим для України", — написали на сітілайті.
Коментарі