У Верховної Раді зареєстрований законопроект, що передбачає "відкрити" інформацію про нерухомість. Сьогодні доступ до таких даних мають лише власники, їхні спадкоємці та особи, які відсудили майно. Отримати дані з реєстру можуть також суди, міліція, податкова, СБУ, прокуратура та органи місцевого самоврядування.
—?При відкритому доступі до реєстру людина сама зможе захистити свої майнові права, — каже 55-річний Віктор Чумак, голова комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. — Можна буде подивитися, кому належить житло. Зникнуть рейдерства та шахрайства з боку людей, які мають доступ до Держреєстру. Зникне нездорова зацікавленість цими базами.
У багатьох країнах Держреєстри відкриті. Як це працює?
—?У Великобританії до реєстру нерухомості прикріплений ще один — земельних ділянок. Це правильно, бо будинок може бути зведений на землі іншого власника. У Сполучених Штатах відкриті всі бази, але за вхід треба заплатити 10 доларів. У Франції та Німеччині будь-хто має право тримати на сайті інформацію про себе, родичів, сусідів.
Шахрайств не побільшає?
—?Їх стане менше. Наприклад, у чоловіка є квартира. Всі, хто заходив на сайт, бачили, що квартира його. Раптом з'являється якийсь Іван Пупкін, який стверджує, що майно належить йому. Сьогодні, маючи підробні документи, майно можна відсудити. У відкритому реєстрі чітко буде прописано: хто, коли й кому продав чи передавав у спадок житло, подарував. Вносити дані зможуть лише нотаріуси.
Як це буде на практиці?
—?Подивитися інформацію про себе, родичів, депутатів, президента можна буде за двома кліками комп'ютерної мишки. За законом про захист персональних даних, приховані будуть номер паспорту та ідентифікаційний код.
Чи не почнуть депутати нашвидкуруч переписувати майно на підставних людей?
—?Швидше за все, почнуть. Але тоді можна буде прослідкувати, що в бідного депутата, який не має квартири, багата теща чи жінка, яка жодного дня не працювала. Це змусить владу пояснювати свої доходи. Чиновники, маючи 10 тисяч гривень зарплати, живуть у будинках за мільйони доларів, стверджуючи, що мешкають у друзів. Після прийняття закону стануть відомі прізвища цих товаришів. Можна буде поцікавитися, звідки у прокурора чи судді такий дохід, і чи відповідає він задекларованому.
Коментарі