Із 1 липня президент Петро Порошенко розпорядився поновити антитерористичну операцію на Донбасі. Перед цим за ініціативою глави держави протягом 10 днів тривало перемир'я. Але його дотримувалася тільки українська армія. Терористи за цей час убили 27 і поранили 69 військових.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що АТО може завершитися найближчим часом:
— Якщо кордон із Росією буде перекритий, нам вистачить двох тижнів.
Як розвиватимуться події на Донбасі й коли можуть припинитися воєнні дії?
Ігор Козій, 49 років,
військовий експерт:
— Активна частина АТО може завершитися протягом тижня. Потрібно закрити кордон, почати його не охороняти, а обороняти. Треба не просто видавити і знищити бойовиків, а й зайняти необхідні позиції, щоб вони не заходили на нашу територію. Поступово маємо визволяти міста. Після того міліція та СБУ повинні зробити зачистку — звільнити підвали, будівлі й ліси, де може переховуватися вся та бісота.
Такий швидкий сценарій можливий за умови невтручання Росії. Якщо ж Путін підтримуватиме конфлікт чи здійснить відкриту агресію проти України, це може тривати роками.
Кость Бондаренко, 44 роки, політолог:
— Неможливо сказати, скільки триватиме операція. Якщо завтра Олександр Бородай (прем'єр-міністр самопроголошеної Донецької народної республіки, громадянин Росії. — "ГПУ") чи Стрєлков (диверсант Ігор Гіркін, громадянин Росії. — "ГПУ") оголосять загальну мобілізацію, то можуть зібрати армію до 200 тисяч чоловік.
Треба розібратися, чому в терористів з'являється зброя не лише з Росії. Звідки у них та, що з українським маркуванням? Кажуть, наші частини, де вона зберігається, підривають. Під час першої чеченської війни саме так діяли росіяни: продавали зброю місцевим, а підриви імітували.
Якщо відбудеться тотальна зачистка, бойовики підуть у підпілля і створюватимуть терористичні організації. Почнуться вибухи у метро та в місцях скупчення громадян.
Геннадій Москаль, 63 роки, народний депутат від "Батьківщини":
— Операція може затягнутися до зими. Десятки тисяч людей залишаться без житла взагалі або без газу, води, опалення. Сьогодні всі купують бронежилети, а тоді збиратимуть шапки, теплий одяг, шкарпетки.
Чому нині така ситуація з антитерористичною операцією? Певне, через відсутність досвідчених командирів. Під час воєнних дій звання генерала треба присвоювати тільки посмертно. А в Україні їх стільки наплодилося, що такого не було за часів Радянського Союзу. Немає поганих солдатів, є погані керівники.
Юрій Сиротюк, 38 років, нардеп-"свободівець":
— АТО зимуватиме на Донбасі. Якщо зараз виб'ємо терористів із міст, вони підуть у ліси, окопаються там. Однак операцію не можна переривати. Армія, яка не воює, розпадається. За 10 днів перемир'я були випадки мародерства, дезертирства, пияцтва, порушення дисципліни, втечі солдатів. Якщо нашу армію знову зупинять, вона може повернути штики проти влади в Києві.
Про мирні перемовини не йдеться. Такий варіант був би можливий за трьох умов: звільнення всіх без винятку заручників, адміністративних будівель та здача всієї важкої військової техніки. Однак ті, хто знає історію, розуміють: Росія цього ніколи не зробить. Тому треба продовжувати зачистку.
Коментарі