— Хіба той хлопчина потішиться на тому світі, що йому такий високий пам'ятник поставили? — каже Григорій Ліщенко, 65 років. Працює на комунальному підприємстві з облаштування кладовищ у райцентрі Тростянець на Вінниччині. Підходить до могили Руслана Абдулаєва, який повісився 2003 року за місяць до випускного. Батьки встановили на його могилі надгробок із чорного граніту . З одного боку портрет Руслана, з другого — він на повен зріст.
— Ще одному хлопцеві, що розбився на машині, батьки широченну плиту зробили, бо на ній дуже багато надписів. Цілі вірші. Років 10 як у моду вірші увійшли. На одному пам'ятнику вибили "Пісню про матір". Місцевий бізнесмен схотів надгробок для батька із граніту і мармуру. Заплатив 25 тисяч доларів. За ці гроші можна хату купити.
Часто замовляють парні пам'ятники, коли хтось із подружжя ще живий. Бетонні коштують від 350 грн, з мармурової крихти від 1000 грн. За встановлення платять 350 грн. Біля надгробків модно робити ковані лави.
— Клієнти найперше питають не за ціну, а за качество. Раніше була мода на сірі пам'ятники з крошки. Зараз із граніту замовляють, одинарний коштує 8-13 тисяч гривень. Стали популярні статуї, — говорить Олена Дульдір'єр, 65 років, власниця бюро ритуальних послуг із Тального Черкаської області. — Заказують скульптуру покійного, ангелів, птахів, геометричні фігури. Коштують від 22 до 35 тисяч. Статую витесують приблизно 20 днів.
До кладовища жителі села Мньов Чернігівського району діставалися власними човнами. Також еменесники перевозили людей надувним плавзасобом. 5 квітня село затопило. Такої повені тут не було з 1970-го. Вода почала спадати лише після Великодня. У неділю на цвинтарі було 50 осіб, 14 травня — понад сотню. Із собою обов'язково брали рибні страви. Через Мньов тече Дніпро, тому рибалять практично всі місцеві.
Коментарі
1