— Ждемо пів години. Давно хотіли щепитися, хочемо вберегтися, — поправляє білий респіратор киянин 35-річний Андрій. Із дружиною та братом стоять у черзі з понад сотні людей до четвертого павільйону Міжнародного виставкового центру на Броварському проспекті, 15.
29 травня о 10:00 там відкрився Центр вакцинації від коронавірусу. Китайським препаратом "Коронавак" планували щеплювати містян, які зареєструвалися в додатку "Дія". Із 8 тис., яким дзвонили напередодні, погодилися прийти 560. Медики вирішили вакцинувати всіх охочих.
Такі центри запрацювали у Львові й Одесі на спортивних стадіонах.
Павільйон люди знаходять за вивіскою над вхідними дверима. Зроблена з помилкою — замість слова "вакцинація" написано "вакцінація". Частина натовпу сміється, але голосно не обговорюють.
Черга рухається повільно. Соціальної дистанції не дотримуються. Всередину пускають по 16 людей. Біля дверей їх зустрічають інтерни. Перевіряють паспорти й ідентифікаційні номери, міряють температуру.
— Нас із чоловіком на щеплення сімейна лікарка запросила. Сказала, що з'явилася можливість, — підходить до дверей 65-річна Світлана. Прізвище не називає. — Не хотіли більше чекати. Вік такий, що ризикувати не варто.
— Щеплюють на третьому поверсі, — ледь не хором пояснюють інтерни. — Працюють 16 медичних бригад. Киян напередодні пробували записати на конкретний час. Але через неорганізованість утворилася черга.
У залі стоїть запах медикаментів. Людей реєструють. Перевіряють документи, беруть письмову згоду на щеплення та просять показати декларації з сімейними лікарями. Хто не має, заповнює тимчасову. Всіх розподіляють між медиками, які роблять уколи.
Персонал працює в масках, халатах і рукавичках. Є бригада екстреної допомоги — на випадок побічних ефектів.
— Перевірка паспортів, консультація лікаря та згода — на кожному етапі вакцинації, — каже медсестра 43-річна Марія Головчук. Робить ін'єкцію першій відвідувачці. "Коронавак" зберігаємо в сумках-холодильниках. Бригади планують щепити по 100 пацієнтів. Але готові до всього.
— Це подарунок до Дня Києва (святкували 30 травня. — ГПУ). Центр працюватиме щовихідних. В інші дні й так робимо багато щеплень, — говорить директорка Департаменту охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації Валентина Ґінзбург.
— Чоловік першу дозу отримав у Вишневому. Можна тут уколоти другу? — перебиває жінка в чорному плащі.
— Де перший укол отримав — матиме й повторний. Його лікар має записати, — відповідає Ґінзбург.
— Було швидко й не боляче, — одягає кофту після уколу в праву руку 31-річна Олена Царьова. — Давно зареєструвалася й постійно цікавилася в лікаря, коли буде. Не хочу вмерти. Краще контрольована побічна реакція, ніж хвороба. Втратила близьку людину через ковід. Досі не можу відійти.
Повторне щеплення людям зроблять за три-чотири тижні. Точно дату повідомлять телефоном.
— Це мій свідомий вибір, щоб бути здоровою, — говорить 40-річна Вікторія. — Думаю, що вакцинація безпечна. Інакше її не зареєстрували би в Європі. Українці роздули з мухи слона. Можна було прийти й без запису, як я.
Ближче до обіду людей меншає.
За суботу та неділю у київському центрі щепили 3467 людей. Близько 1,5 тис. отримали першу дозу в Одесі та Львові. Заклади працюватимуть щовихідних з 10:00 до 18:00. 5 червня масова вакцинація розпочнеться в Тернополі — на базі Центру дозвілля і молодіжних ініціатив ім. Олександра Довженка.
За літо можна проколоти близько 50 мільйонів людей
— Відкриті центри мають пришвидшити вакцинацію. Раджу туди йти людям із груп ризику, щоб не мати складного перебігу ковіду, — говорить імунолог Борис Донський, 42 роки.
Заклади масового щеплення мають бути в кожному місті.
— За два-три дні вони можуть обслужити більшість охочих. Так роблять в інших країнах. Проблема тільки, що не маємо достатньо вакцини. Тому й центрів поки що мало, — продовжує Донський. — Досвід Америки та Ізраїлю показує, що при правильній організації можна вакцинувати близько 50 мільйонів людей за літо. Все залежить від фахівців, які займаються кампанією імунізації.
— Масова вакцинація — це позитив. Але все має проходити безпечно, — каже епідеміолог Андрій Александрін, 39 років. — У Києві під павільйоном стояли великі черги. А у Львові заклад розмістили на стадіоні. Це погано, бо далеко від центру міста. Люди муситимуть добиратися додому громадським транспортом. З'являються ризики.
Міністерство охорони здоров'я мало виконати попередню обіцянку й налаштувати роботу мобільних бригад, які виїжджали би з вакцинами до людей, додає експерт.
— Три центри ситуацію зі щепленням не виправлять. Із нинішніми темпами ми не вакцинуємо за літо п'ять мільйонів (таку кількість озвучив глава МОЗу Віктор Ляшко. — ГПУ). У нас немає стільки препарату. Двома дозами щепили 100 тисяч осіб. Дуже мало.
Анна ДУДЧЕНКО
Коментарі