Державне управління справами готує до продажу дачу №29 колишнього президента Віктора Ющенка у Кончі-Заспі на околиці Києва. Маєток обходиться бюджету майже в 30 млн грн на рік.
— Колишній президент жив тут ще чотири роки після завершення повноважень. Щороку його наступник Віктор Янукович підписував дозволи на проживання, — розповідає 49-річний Сергій Аверченко, керівник ДУС. Проводить екскурсію дачею.
Територія дачі має 3 га площі. У дворі розташовані 3-поверховий будинок, літня кухня з барбекю, чайний будинок, гараж із будинком охорони, фонтан і дитячий майданчик. Є вихід до озера.
— У Ющенка працювали дві прибиральниці й чотири паркових працівника, які доглядали двір, — розповідає 74-річний Віктор Буличенко, директор будинку відпочинку "Конча-Заспа". Так називають комплекс, де за високим металевим парканом розташовані ще 67 державних дач. Там живуть два колишніх президенти Леонід Кравчук і Леонід Кучма.
— Ющенко за рік випалював світла на 400 тисяч гривень, газу — на 350 тисяч, — додає Віктор Буличенко. — Комунальні оплачувалися з держбюджету навіть після закінчення його каденції. Будинок реконструював Леонід Кучма 2003 року. Добудував один поверх, басейн. Пожив у ньому лише рік. Меблі та техніка цього будинку коштують 23 мільйони гривень.
Східці по обидва боки входу в дім прикрашають статуї двох левів.
— Балансова вартість статуеток, бронзових фігур, а також скульптур цих левів складає 9 мільйонів гривень. Зараз розбираємося, чому так дорого. Може, вони представляють якусь історичну чи мистецьку цінність, — говорить Аверченко.
На порозі зустрічає 40-річна Галина Філон, сестра-господиня маєтку. Так офіційно називається посада покоївки Ющенків, яка прислуговувала їм майже 10 років. Працювала п'ять днів на тиждень із 8.00 до 17.00. Проводить кімнатами. Скрізь багато дірок у стінах. Там висіли приватні картини, які родина забрала.
На першому поверсі — камінна зала. Тут Ющенко приймав друзів.
Біля каміну — журнальний столик, оточений з усіх боків диванами та кріслами. На одному з них дірка.
— Меблі вже старі. За 10 років не мінялися ні разу, — каже Галина. На столі стоїть плазмовий телевізор "Соні", на стелі висить люстра з позолотою, кімнатні двері мають вітражі. За камінною залою — їдальня з великим обіднім столом. За ним невелика кухня.
— Катерина Михайлівна сама любила готувати. Борщі, салати і все, що в родині любили. Посудом і електричними приладами користувалися лише своїми, — згадує Галина. Із кухні двері до ліфта. — Ющенки не любили ходити сходами, користувалися ліфтом.
Також на першому поверсі басейн на 150 "квадратів", на стінах і під стелею — грибок, штукатурка місцями полущилася.
— Порушена ізоляція басейну, протікає чаша. Постійно підвищена вологість повітря. Осушувачі повітря не допомагають. Це щось будівельники напартачили, — розповідає Віктор Роговський, заступник директора будинку-відпочинку "Конча-Заспа".
— Родина басейном регулярно користувалася, — додає покоївка. — У басейній залі є фінська й турецька бані, масажне крісло, тренажери, на яких любила займатися Катерина Ющенко, та солярій.
На другому поверсі — спальні господарів та дитячі. Біля кожної — туалетна кімната з гардеробною.
Ліворуч від ліжка Ющенків на тумбочці — телефон з урядовим зв'язком. Навпроти шафа, на ній плазмовий німецький телевізор "Лоеве". Старий російський ві-ейч-ес-відеомагнітофон російської фірми "ББК". Ванна й туалетна кімната викладені з мармуру, є джакузі, біля нього мармурові підставки під вазони.
На третій поверх ведуть дерев'яні сходи. Там велика вітальня. Багато диванів, крісел, є барна стійка, а також безліч бронзових статуеток.
— Тут господарі любили влаштовувати свята. У дні народження дітей тут збиралася вся родина, — зауважує Галина.
Поряд три гостьові кімнати, в кінці коридору — Катрусин кінозал. Так його назвав Сергій Аверченко.
— Це, мабуть, було улюбленим місцем у дітей. Бачте, як протерлося, — чиновник показує увігнутий край дивану. Екран у кінозалі діаметром 2х2,5 м.
Навпроти вітальні — кімната, де жила мати Катерини Ющенко Софія Чумаченко. Жінка померла у вересні 2012-го 86-річною. На столі механічний годинник, що зупинився о 7.00. Також на цьому поверсі класна кімната з двома столами. На білій шафі досі висять магніти, на іншій — наклейки з феями.
На підвальному поверсі — більярдна, винний льох.
— Окрім Ющенків, я працювала на 72-й дачі у Леоніда Кучми та Миколи Азарова, — каже Галина Філон. — З Ющенками було найкраще. Вони — прості люди.
488 мільйонерів у столиці, кажуть у місцевому управлінні Міністерства доходів і зборів. Жителі міста подали 13,6 тис. декларацій на загальну суму 4,4 млрд грн. Більш як половина з неї, 2,6 млрд грн, задекларована мільйонерами. Торік їх було менше — 308 осіб.
Коментарі