Рік тому в місті Маріуполь на Донеччині відбувся екологічний мітинг, що зібрав 15 тис. осіб. Його провели під гаслами: "Стоп, смог!", "Верните Мариуполю чистый воздух и море!", "Хватит нас травить!". Шкідливі викиди йшли від "Азовсталі" і "Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча". Підприємства належать мільярдерові, народному депутату від Партії регіонів Рінату Ахметову. Що змінилося за рік, розповідає одна з організаторів мітингу 47-річна Марина Федченко.
— Після мітингу, коли інформація з'явилася у пресі, ми розіслали листи в міжнародні організації, ситуація змінилася. Закрили старі металургійні печі. Коксові батареї з "Азовсталі" перенесли на Ілліча. Тим, хто мешкав біля "Азовсталі", стало легше дихати. Жителям селища Каменськ біля комбінату Ілліча навпаки не позаздриш — викиди йдуть на них. Але все одно вони менші, ніж були.
На мітингу говорили про пересувну лабораторію.
— Її купили. Вона виїжджала за заявками людей. Наприклад, хтось прокинувся, побачив забруднення, телефонує. Лабораторія виїжджає, робить забори повітря, знімає показники. На завод дзвонять, викиди припиняються, природоохоронна організація штрафує підприємство. Але зараз лабораторія не працює. У вересні, як заміряли в Кіровському районі перевищення норм забруднення в дев'ять раз, так більш і не їздила. Машина вартістю близько мільйона гривень простоює, бо немає палива для неї. Виходить, програма по аналізу повітря наче й виконана, а така дрібниця, як бензин, не фінансується.
Торік скаржилися, що хворіють діти.
— Зараз, кажуть, стали хворіти менше. Концентрація викидів легша, тривалість їх менша. Якщо раніше смог міг стояти два дні, то зараз такого немає. Нас привчили до думки, що металургійні заводи не можуть працювати без викидів. А як же за кордоном? Там завод не відрізняється від адміністративних будівель. В Австралії підприємство на березі океану, а в чистій воді риби плавають. Значить, можна так жити.
Влада переконувала, що у зв'язку з мітингом розпочнуться скорочення на обох підприємствах Ахметова. За рік там звільнили три тисячі робочих місць. Це пов'язано із протестами?
— Ні, "Метінвест" (належить Рінату Ахметову, об'єднує два підприємства. — "ГПУ") — компанія європейського типу. Вона не триматиме зайвих підсобних працівників, пенсіонерів, некваліфікованих робітників. Крім того, виробництво постійно модернізується незалежно від наших виступів. Це вигідно власнику. Відколи заводи належать Ахметову, трудовий колектив скоротили в 2,5 раза. Там працює знайомий, із восьми людей у його відділі залишилося троє.
Що робитимете далі? Влада прислухається до вас.
— Працівники "Метінвесту" показово садили дерева. І то, слава Богу, плюс. Хочемо поставити стаціонарні пости в точках найбільшого забруднення. І проводити забір повітря в хаотичному порядку, а не так, як пересувна лабораторія — коли подзвонили, тоді виїхала. До речі, вночі вона не працює. Може, тоді якраз і робляться найбільші викиди.
Рік тому не існувало статистики, наскільки здоров'я маріупольців залежить від викидів. Як зараз?
— Таких даних і зараз немає. Ми хотіли отримати статус екологічно забрудненої зони. Але ніхто не дав. А це відкрило б можливість людям лікуватися за санаторними путівками. Я, приміром, витратила на лікування сина 5 тисяч гривень. Чому маю платити за те, на чому хтось заробить гроші? У мене таке враження, що до мітингу Рінат Ахметов не знав справжньої картини, що відбувається на його підприємствах. Потім вник, модернізував виробництво й обіцяє робити це надалі.
Коментарі
1