5 липня українська армія і Нацгвардія звільнили від терористів п'ять міст на Донеччині — Слов'янськ, Краматорськ, Костянтинівку, Артемівськ і Дружківку. Там підняли українські прапори. Місцеві жителі обіймали солдат і дякували.
5 липня о першій ночі українські військові почали артобстріл Слов'янська. Бойовики тікали з міста.
— Якщо їхати зі Слов'янська на Артемівськ, побачите десятки одиниць важкої техніки, багато вбитих терористів, — каже міністр оборони Валерій Гелетей.
Після 7.00 у Слов'янськ привезли гуманітарну допомогу — кілька вантажівок із водою, хлібом, борошном, ковбасою та овочами. Коли їх роздавали, зчинилася штовханина, бо у людей давно закінчилися гроші, а в декого — й харчі.
— На первом месте — электричество и медицина, канализация и вода. Сейчас главная задача, чтобы заработала больница, она без света, — каже голова Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута. Він приїхав у Слов'янськ.
Із будівлі міської ради винесли арсенал зброї — протитанкові міни, ящики з набоями, гранатомети. Там же знайшли російські прапори та військову форму з гербами РФ.
У ніч проти неділі колона важкої техніки терористів увійшла в Донецьк. Бойовики розселилися по гуртожитках, зайняли адмінбудівлі, містом ходять по п'ять-шість чоловік. Їздять танки з написами "На Киев", "На Львов".
У Міноборони говорять, що найгострішою залишається ситуація в Донецьку, Горлівці, Сніжному, Луганську, Антрациті, Краснодоні та Сіверськодонецьку.
— Слов'янськ — символ збройного протистояння двох держав, — каже 42-річний Дмитро Снєгирьов, співголова громадської ініціативи "Права справа" в Луганську. — Звільнення цього міста психологічно є переломним моментом. Слов'янськ — це такий український Сталінград.
Там був центр зосередження бойовиків. Звідти почався організований збройний конфлікт. Там уперше з'явилися російські найманці, які створили ядро бойовиків. Поставили протистояння на організовану основу. Тому звільнення міста — це перемога над зовнішнім фактором Росії. Військова ініціатива перейшла на бік української армії. Це додає духу солдатам. Адже армія за два місяці була створена з нуля. Від початку протистояння противник її взагалі серйозно не сприймав. Лідер терористів Ігор Гіркін говорив, що проведе парад у Києві. Але ситуація кардинально змінилася.
Чому наші військові дозволили терористам вийти зі Слов'янська?
— У Луганськ прибула велика кількість бойовиків звідти. У суботу колона була з десяти КамАЗів, у неділю — з восьми. Це організований вихід. Припускаю домовленість на вищому політичному рівні.
Як варто діяти військовим у великих містах? Чи мають сили АТО якусь стратегію?
— Луганськ хочуть узяти в щільне кільце облоги, перекрити постачання спорядження, людей і зброї. Вуличні бої можуть зруйнувати великі міста. Треба створити так звані зелені коридори для мирних жителів.
200 міліціонерів з інших областей охоронятимуть місто Слов'янськ. Місцевих правоохоронців перевіряють щодо їхньої співпраці з терористами.
Коментарі